Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejna organizacja płatnicza opuszcza Rosję. Po Mastercardzie i Visie decyzję podjęła firma American Express

O zaprzestaniu obsługi klientów z Rosji poinformowała także inna instytucja płatnicza – PayPal

American Express, amerykańska organizacja płatnicza oferująca karty premium, zdecydowała się opuścić rynek rosyjski. To oczywiście reakcja na rozpętaną przez putinowską Rosję wojnę w Ukrainie. Z komunikatu AmEx wynika, że jej karty wydawane na całym świecie nie będą już działać w sklepach i bankomatach w Rosji. Ponadto karty wydawane lokalnie w Rosji nie będą już działać poza granicami kraju w globalnej sieci American Express. Firma wstrzymała także wszelkie operacje biznesowe na Białorusi.

Przeczytajcie także: KNF zaleca bankom zaoferowanie Ukraińcom bezpłatnych usług

AmEx to już trzecia organizacja płatnicza, która zdecydowała o blokadzie transakcji dla klientów z Rosji. Przypomnę, że na początku marca podobne decyzje podjęły Mastercard i Visa, o czym mogliście przeczytać w tekście Mastercard i Visa dołączają do sankcji przeciwko Rosji. W miniony weekend organizacje opublikowały komunikaty prasowe, w których potwierdziły wcześniejsze oświadczenia. Rozszerzenie sankcji polega na tym, że od 10 marca blokowane będą transakcje kartami wszystkich banków rosyjskich, a nie tylko tych objętych sankcjami.

Z informacji Mastercarda i Visy wynika, że wszystkie karty z logo tych firm wydane klientom w Rosji nie działają poza granicami tego kraju, a karty wydane za granicą nie działają w Rosji. Niestety, mastercardy i visy wydane Rosjanom w ich kraju na rynku wewnętrznym mogą działać, ponieważ rozliczane są nie za pośrednictwem systemów amerykańskich, a lokalnego, w oparciu o który w Rosji wydawane są także miejscowe karty Mir.

Przeczytajcie także: Co sankcje oznaczają dla posiadaczy kart Mastercard i Visa

Jak podał Reuters, decyzję o przyłączeniu się do sankcji przeciwko Rosji podjęła także inna firma z branży płatniczej – PayPal.

Natomiast banki rosyjskie w reakcji na amerykańskie sankcje planują rozpocząć współpracę z chińską organizacją płatniczą UnionPay. Komunistyczne Chiny i tamtejsze firmy jak na razie nie przyłączyły się do zachodnich sankcji, wręcz przeciwnie, wspierają putinowski reżim. Przykładem nie tylko UnionPay, ale i np. Huawei, który, jak wynika z doniesień brytyjskich mediów, pomaga Putinowi w walce z atakami hakerskimi. W tym kontekście warto przypomnieć, że wiele działających w Polsce banków rozwija współpracę z Huawei, oferując własne aplikacje mobilne na urządzenia tego producenta.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies