Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
750 mln dolarów straty Klarny. To cena dynamicznego rozwoju spółki

Klarna chwali się, że jej usługi dostępne są już na 45 rynkach, a korzysta z nich blisko 150 mln klientów

Klarna, firma działająca m.in. na rynku płatności odroczonych, podsumowała wyniki finansowe odnotowane w 2021 roku. Z opublikowanego przez nią raportu można się dowiedzieć np., że w okresie tym fintech poniósł dużą stratę, wynoszącą blisko 750 mln dolarów. W porównaniu z rokiem poprzedzającym oznacza to pogorszenie wyniku o ok. 400 proc. Spółka tłumaczy to jednak dużymi nakładami inwestycyjnymi, związanymi z szybkim rozwojem.

Przeczytajcie także: Mastercard i Visa dołączają do sankcji przeciwko Rosji

Z usług Klarny ma obecnie korzystać 147 mln klientów na całym świecie. Część z nich została pozyskana organicznie, a część w wyniku akwizycji innych podmiotów – do portfela Szwedów trafił np. Stocard. W 2021 roku baza użytkowników powiększyła się o 46 mln. Firma świadczy już swoje usługi w 45 państwach. Wśród nich bardzo istotną rolę odgrywa USA. Firma chwali się, że w grudniu jej aplikacja była tam pobierana częściej niż apki YouTube, PayPal czy Twitter.

Klarna deklaruje, że na świecie ma już ponad 400 tys. partnerów biznesowych. Wskaźnik GMV (Gross Merchandise Value), popularny w przypadku firm związanych z handlem w sieci i oznaczający łączną wartość sprzedanych produktów, wyniósł w 2021 roku 80 mld dolarów. Rok wcześniej zanotowano 53 mld dolarów. Firma zapewniła też, że 99 proc. udzielanych przez nią pożyczek jest spłacanych przez klientów.

Przeczytajcie także: Kantor internetowy iPKO dealer dostępny w aplikacji

Niedawno pojawiła się informacja wskazująca na możliwość przeprowadzenia przez Klarnę kolejnej rundy inwestycyjnej. Fintech mógłby pozyskać pieniądze od funduszy emerytalnych oraz państwowych funduszy majątkowych. Te działania mogłyby podnieść wycenę szwedzkiego fintechu do nawet 60 mld dolarów. Jednocześnie firma wprowadza do oferty w kolejnych krajach nowe usługi. To np. opcja "zapłać teraz" oraz klub bonusów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies