Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mieszkańcy Ghany protestują przeciw nowej opłacie. Władze chcą opodatkować transakcje elektroniczne

Rząd tłumaczy swoje działanie deficytem finansów publicznych i ryzykiem nadzoru ze strony MFW

Mieszkańcy Akry, stolicy Ghany, wyszli niedawno na ulice, by zaprotestować przeciwko korupcji, rosnącym cenom paliw i ogólnie kosztów życia, a także nowemu podatkowi – opłacie od transakcji elektronicznych. Według BBC dotyczyłaby ona wszystkich transakcji wewnętrznych (także tych mobilnych, które w Afryce są bardzo popularne) i przelewów zagranicznych. Podatek ma wynieść 1,75 proc. od płatności powyżej 100 cedi, czyli ok. 61 zł.

Przeczytajcie także: Osiem nowych kryptowalut w aplikacji Revoluta

Wprowadzenie podatku forsuje rządząca od kilku lat Nowa Partia Patriotyczna, która tłumaczy to w prosty sposób: państwowa kasa świeci pustkami. Jeśli nie zostaną wdrożone nowe podatki, Ghana będzie musiała zwrócić się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co zdaniem ghańskiego ministra finansów oznacza jeszcze większe kłopoty – instytucja ta może w radykalny sposób ograniczyć państwowe wydatki.

Pomysł wprowadzania opłaty od transakcji elektronicznych krytykuje opozycyjny Narodowy Kongres Demokratyczny, który przypomina, że obecne władze szły do wyborów z deklaracją wstrzymywania się od nakładania nowych podatków, o czym przypomina serwis Pulse. Rządzący obecnie politycy w przeszłości podkreślali, że opłatami nie należy obciążać zwłaszcza transakcji mobilnych, ponieważ korzysta z nich przede wszystkim uboższa warstwa społeczeństwa.

Przeczytajcie także: Aplikacja Pacific trafiła do App Store

Warto jednocześnie zauważyć, że inne formy ściągania podatków w Ghanie są nieskuteczne. Większość osób pracuje w szarej strefie, co negatywnie wpływa na budżet kraju. Dlatego nie brakuje opinii, że opłata od transakcji elektronicznych może państwu pomóc, ale musi być to podatek dobrze przemyślany.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies