Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Koniec dużego śledztwa. Banki straciły prawie 160 mln zł. Zarzuty postawiono 41 osobom

Zakończone śledztwo, o którym poinformowała właśnie policja, trwało blisko 10 lat i dotyczyło działań oszustów z lat 2007-2012

Policja poinformowała o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia wymierzonego w kilkudziesięcioosobową, zorganizowaną grupę przestępczą. W latach 2007-2012 jej członkowie mieli wyłudzić blisko 158 mln zł na szkodę banków i firm leasingowych. Szajka działała na terenie całego kraju, a w jej rozpracowanie zaangażowanych było wielu śledczych, m.in. z Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej i tamtejszej policji.

Przeczytajcie także: UOKiK nałożył ponad 44 mln zł kary na Santander Consumer Bank

Śledczy trafili na trop oszustów w 2012 roku i przez blisko dekadę gromadzili oraz analizowali materiał dowodowy. Zabezpieczono setki dokumentów, przesłuchano kilkudziesięciu świadków. Okazało się, że członkowie grupy fałszowali dokumentację, na podstawie której występowali o przyznawanie finansowania w formie leasingu oraz kredytów. Korumpowano też pełnomocników firm leasingowych, którzy mieli potwierdzać fałszywe informacje o sytuacji finansowej podmiotów gospodarczych.

Przeczytajcie także: Polski startup Zowie pozyskał 5 mln dolarów na rozwój

Finalnie 41 osobom postawiono ponad 800 zarzutów. Chodzi m.in. o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowanie i poświadczanie nieprawdy w dokumentach w celu osiągania korzyści majątkowej, używanie tychże dokumentów, fałszowanie faktur oraz wyłudzanie kredytów i leasingu, gdzie przedmiotem było mienie znacznej wartości. Za najpoważniejsze z tych przestępstw podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledczy poinformowali, że udało się odzyskać mienie o wartości prawie 15 mln zł i zabezpieczyć majątek szacowany na prawie 4 mln zł.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies