Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wartość gotówki w obiegu przekroczyła już 355 mld zł. NBP dodrukował banknoty o nominale 500 zł

Pierwotnie NBP wyemitował 50 mln sztuk banknotu o nominale 500 zł. Na koniec 2021 r. w obiegu było już jednak ponad 53 mln sztuk "pięćsetek"

Narodowy Bank Polski opublikował najświeższe dane dotyczące struktury obiegu banknotów i monet. Wynika z nich, że na koniec ubiegłego roku gotówka w obiegu miała wartość 355,4 mld zł. To o ok. 7 mld zł więcej niż na koniec września 2021 r. i o ok. 34 mld zł więcej niż na koniec 2020 r. Jednocześnie jest to pierwszy raz w historii, gdy wartość gotówki będącej w obiegu przekroczyła poziom 350 mld zł.

Przeczytajcie także: Szymon Wałach odchodzi z PKO BP

Drugą szczególnie interesującą informacją, jaką można wyczytać ze statystyk banku centralnego, jest liczba banknotów o nominale 500 zł. Zgodnie z danymi NBP w grudniu było ich w obiegu 53,3 mln sztuk (we wrześniu 2021 r. – 49,6 mln). To prawdopodobnie oznacza, że bank centralny dodrukował nieco "pięćsetek", gdyż pierwotna emisja z 2017 r. wyniosła 50 mln sztuk. Dopytuję o to biuro prasowe NBP. Gdy otrzymam odpowiedź, zaktualizuję ten, bądź napiszę nowy tekst.

Banknotem, którego na rynku jest najwięcej, tradycyjnie był ten o nominale 100 zł. NBP donosi, że na koniec grudnia w obiegu było 1,689 mld sztuk "setek", o ok. 3 mln mniej niż we wrześniu. Z kolei banknotów o nominale 200 zł było w grudniu prawie 694 mln sztuk. Ich liczba wzrosła o ponad 28 mln sztuk w porównaniu z wrześniem, i był to największy wzrost spośród wszystkich nominałów.

Przeczytajcie także: Nowy raport NBP na temat opłat w bankach

Na koniec warto odnotować, że banknotów o nominale 50 zł było w grudniu 206,9 mln sztuk (spadek z 211,4 mln sztuk we wrześniu), "dwudziestek" – 137,9 mln sztuk (wzrost z poziomu 132 mln sztuk we wrześniu) a banknotów o nominale 10 zł – 197,4 mln sztuk (wzrost z poziomu 195 mln sztuk we wrześniu).

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies