Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wartość gotówki w obiegu przekroczyła już 355 mld zł. NBP dodrukował banknoty o nominale 500 zł

Pierwotnie NBP wyemitował 50 mln sztuk banknotu o nominale 500 zł. Na koniec 2021 r. w obiegu było już jednak ponad 53 mln sztuk "pięćsetek"

Narodowy Bank Polski opublikował najświeższe dane dotyczące struktury obiegu banknotów i monet. Wynika z nich, że na koniec ubiegłego roku gotówka w obiegu miała wartość 355,4 mld zł. To o ok. 7 mld zł więcej niż na koniec września 2021 r. i o ok. 34 mld zł więcej niż na koniec 2020 r. Jednocześnie jest to pierwszy raz w historii, gdy wartość gotówki będącej w obiegu przekroczyła poziom 350 mld zł.

Przeczytajcie także: Szymon Wałach odchodzi z PKO BP

Drugą szczególnie interesującą informacją, jaką można wyczytać ze statystyk banku centralnego, jest liczba banknotów o nominale 500 zł. Zgodnie z danymi NBP w grudniu było ich w obiegu 53,3 mln sztuk (we wrześniu 2021 r. – 49,6 mln). To prawdopodobnie oznacza, że bank centralny dodrukował nieco "pięćsetek", gdyż pierwotna emisja z 2017 r. wyniosła 50 mln sztuk. Dopytuję o to biuro prasowe NBP. Gdy otrzymam odpowiedź, zaktualizuję ten, bądź napiszę nowy tekst.

Banknotem, którego na rynku jest najwięcej, tradycyjnie był ten o nominale 100 zł. NBP donosi, że na koniec grudnia w obiegu było 1,689 mld sztuk "setek", o ok. 3 mln mniej niż we wrześniu. Z kolei banknotów o nominale 200 zł było w grudniu prawie 694 mln sztuk. Ich liczba wzrosła o ponad 28 mln sztuk w porównaniu z wrześniem, i był to największy wzrost spośród wszystkich nominałów.

Przeczytajcie także: Nowy raport NBP na temat opłat w bankach

Na koniec warto odnotować, że banknotów o nominale 50 zł było w grudniu 206,9 mln sztuk (spadek z 211,4 mln sztuk we wrześniu), "dwudziestek" – 137,9 mln sztuk (wzrost z poziomu 132 mln sztuk we wrześniu) a banknotów o nominale 10 zł – 197,4 mln sztuk (wzrost z poziomu 195 mln sztuk we wrześniu).

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies