Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowy raport NBP na temat opłat w bankach. Korzystanie z najdroższych rachunków kosztuje nawet 400 zł miesięcznie

Jednak większość standardowych rachunków osobistych wiąże się z opłatą nie większą niż 5 zł miesięcznie

Narodowy Bank Polski przeanalizował ofertę 40 instytucji (banków komercyjnych, banków spółdzielczych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych) pod kątem wysokości opłat za korzystanie z najważniejszych usług bankowych. Analiza dotyczy ofert dla klientów indywidualnych (standardowej, dla użytkowników bankowości osobistej oraz prywatnej) a także dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm.

Przeczytajcie także: Na polskim rynku jest już prawie 1,1 mln terminali płatniczych

Opublikowany niedawno raport to nowa pozycja na liście opracowań przygotowywanych przez bank centralny. Wcześniej NBP publikował co pół roku analizę wysokości opłat w kilkunastu bankach komercyjnych i spółdzielczych. Jak piszą autorzy najnowszego raportu, formuła wcześniej przygotowywanych opracowań wyczerpała się, więc z niej zrezygnowano. Obecnie objęto badaniem więcej instytucji oraz zmieniono jego metodykę. Będzie przygotowane w rocznych odstępach czasu i w przyszłości będzie można dzięki niemu obserwować formułujące się trendy.

Z raportu NBP wynika, że jeśli chodzi o standardowe rachunki osobiste, to opłaty za korzystanie z nich mieszczą się w przedziale między 0 a 49 zł miesięcznie. Przy czym 54,5 proc. analizowanych ofert mieści się w przedziale od 0 zł do 5 zł miesięcznie. Z kolei rachunki prowadzone w ramach bankowości osobistej kosztują między 0 a 220 zł miesięcznie, a 81,8 proc. ofert mieści się w przedziale od 0 do 50 zł miesięcznie. Natomiast koszt prowadzenia kont w ramach bankowości prywatnej mieści się w przedziale 0-400 zł miesięcznie, przy czym 50 proc. ofert mieści się w przedziale 151-300 zł miesięcznie.

Przeczytajcie także: Duży spadek liczby kart na polskim rynku

Bank centralny przeanalizował także koszty związane z użytkowaniem karty debetowej. W ofercie standardowej to między 0 a 10 zł, a w przypadku bankowości osobistej – między 0 a 5 zł miesięcznie. Klienci bankowości prywatnej nie płacą w ogóle za korzystanie z kart debetowych.

Jeżeli zaś chodzi o usługi bankowe dla mikroprzedsiębiorców, to prowadzenie rachunku bieżącego kosztuje ich od 0 do 150 zł miesięcznie, z tym że 69 proc. ofert mieści się w przedziale między 0 a 25 zł. Opłata za kartę to maksymalnie 10 zł miesięcznie. W przypadku małych i średnich firm opłata za rachunek mieści się w przedziale od 0 do 150 zł. 40 proc. ofert mieści się w przedziale między 0 a 25 zł a kolejne 25 proc. w przedziale między 26 a 50 zł. Koszt korzystania z karty debetowej w ich przypadku wynosi od 0 do 25 zł miesięcznie.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies