Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Smutne święta w Getinie. KNF wezwał bank do przedstawienia nowego planu naprawy i ustanowił kuratora

Kuratorem w Getinie został Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła w wigilijny piątek swoje najnowsze decyzje dotyczące Getinu. KNF zdecydował o odrzuceniu przedstawionej przez zarząd instytucji aktualizacji planu naprawy, wezwał do przedstawienia nowego w ciągu najbliższych czterech miesięcy oraz ustanowił kuratora, którym został Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nadzór zapewnił jednocześnie, że podjęte przez niego decyzję nie mają wpływu na bieżącą działalność i obsługę klientów banku.

Przeczytajcie także: Co dalej z Chmurą Faktur?

Co ciekawe Getin to już drugi bank, którego głównym akcjonariuszem jest Leszek Czarnecki lub powiązane z nim podmioty, a wobec którego ważne decyzje nadzór podejmuje w czasie, gdy większość obserwatorów rynku głowy ma zajęte zupełnie czymś innym. Przypomnę, że w ubiegłym roku, tuż przed rozpoczęciem zabaw sylwestrowych, ogłoszono tzw. przymusową restrukturyzację Idea Banku, który został przejęty przez Pekao. Teraz decyzje o ustanowieniu kuratora w Getinie ogłoszono na chwilę przed tzw. pierwszą gwiazdką.

Przeczytajcie także: Nowe wymagania KNF wobec ubezpieczeniowców

KNF w opublikowanym komunikacie napisał, że dostrzega pozytywne efekty realizowanego przez zarząd Getinu planu naprawczego. Jednak uznał te działania za niewystarczające, stąd wprowadzenie do banku kuratora. Natomiast przedstawiona przez władze banku aktualizacja planu naprawczego nie została zaakceptowana ze względu na niedostateczne uwzględnienie zmian rynkowych, jakie w ostatnim czasie zaszły, np. w zakresie zmian w polityce monetarnej banku centralnego (podwyżki stóp procentowych) czy orzecznictwie sądowym, dotyczącym kredytów walutowych.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies