Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba placówek bankowych w Polsce spadła już poniżej 11 tys. W ciągu roku zniknęło ponad 1000 oddziałów

Zmniejszająca się sieć placówek pociąga za sobą dalszy spadek zatrudnienia w bankach

Z opublikowanych dziś przez Komisję Nadzoru Finansowego danych wynika, że na koniec października banki z Polski miały 10991 różnego rodzaju placówek (oddziały, filie i przedstawicielstwa). To o 66 mniej niż we wrześniu bieżącego roku oraz o 1017 mniej niż w październiku ubiegłego roku. Jest to też pierwszy raz od wielu lat, gdy sieć placówek bankowych w Polsce spadła poniżej 11 tys. Dla porównania w 2013 r. banki miały ich ponad 15 tys.

Przeczytajcie także: Revolut wprowadza oprocentowane kota oszczędnościowe

Zmniejszaniu się sieci oddziałów towarzyszy również spadające zatrudnienie w bankach. W październiku bieżącego roku pracowało tam niecałe 144 tys. osób, podczas gdy przed rokiem było to bez mała 150 tys. a we wspomnianym wyżej 2013 r. – prawie 175 tys. Warto zauważyć, że zmniejszenie liczby pracowników to efekt właśnie kurczącej się sieci placówek, gdyż w centralach banków zatrudnienie jest stabilne a w dłuższym horyzoncie czasowym nawet rośnie.

Przeczytajcie także: SGB pracuje nad dwiema nowymi aplikacjami mobilnymi

Kurcząca się sieć oddziałów ma kilka przyczyn, o których specjaliści mówią od wielu lat. Wśród nich wymienić trzeba przede wszystkim zmieniający się model korzystania z usług bankowych – klienci coraz więcej spraw załatwiają zdalnie, przez serwisy internetowe i mobilne. Ponadto banki dążą do zmniejszenia bazy kosztowej. Prowadzi to do przenoszenia kolejnych procesów do centrali oraz do ograniczenia zapotrzebowania na pracowników w placówkach terenowych.


Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies