Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polacy chcą zawierać umowy zdalnie i podpisywać je elektronicznie. To jeden z efektów pandemii

Uczestnicy badania, przeprowadzonego na zlecenie KIR, wskazali, że najchętniej elektronicznie podpisaliby umowy o media, czyli prąd, gaz czy wodę

Z badania przeprowadzonego na zlecenie KIR i ZBP wynika, że większość Polaków jest świadoma możliwości wykorzystania e-podpisu w usługach publicznych i komercyjnych. O ile przed pandemią dostępem do tej usługi było zainteresowanych 28 proc. respondentów, o tyle w tegorocznej edycji badania już 57 proc. ankietowanych wskazało, że chce używać tego rozwiązania do zawierania umów.

Przeczytajcie także: Blue Media z nowym inwestorem

Polacy pytani o to, jakie dokumenty chcieliby podpisywać elektronicznie, najczęściej wskazują na umowy o media (prąd, gaz czy woda). Taką odpowiedź podało 52 proc. badanych. Niewiele mniejszy odsetek respondentów wskazał na usługi medyczne i bankowe (49 proc.) oraz telekomunikacyjne (47 proc.). W tegorocznej edycji badania zaledwie 15 proc. uczestników zadeklarowało brak zainteresowania tym rozwiązaniem.

Usługę e-podpisu KIR dostarcza w dwóch opcjach: Szafir i mSzafir (mobilna). Podpis mobilny jest produktem wirtualnym, który można uzyskać zdalnie – w tym celu konieczne będzie potwierdzenie tożsamości w systemie bankowości elektronicznej. Na razie jednak usługę taką oferuje tylko PKO BP.

Przeczytajcie także: Nowa wersja aplikacji Spark na Androida

Pod względem skutków prawnych, kwalifikowany podpis elektroniczny jest równoważny podpisowi odręcznemu, który składa się na papierze. W Polsce jest on stosowany od blisko dwóch dekad. Narzędzie zyskuje na znaczeniu za sprawą rozbudowy usług online, a proces ten przyspieszyła pandemia, która zmusiła część firm do pracy w trybie zdalnym. Wykorzystanie e-podpisu reguluje unijne rozporządzanie eIDAS, dzięki czemu tak podpisany dokument jest respektowany w całej Unii Europejskiej.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies