Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP opublikował raport na temat obrotu gotówkowego w 2020 r. Chwali się tym, jak szybko na rynku przybywa banknotów i monet

W opublikowanym dokumencie sporo miejsca poświęcono wpływowi pandemii na rozwój obrotu gotówkowego

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat obrotu gotówkowego w Polsce w 2020 r. NBP pisze w nim m.in., że w badanym okresie gotówka była najczęściej wykorzystywanym środkiem płatniczym. Jednocześnie jednak donosi, że w okresie pandemii na znaczeniu zyskała funkcja gotówki jako środka gromadzenia oszczędności, a zmniejszyło się jej znaczenie jako narzędzia do realizacji transakcji płatniczych.

Przeczytajcie także: NBP zlikwidował departament ds. fintech

Dużo miejsca w raporcie poświęcono kwestii różnych inicjatyw podejmowanych przez NBP, a mających na celu zapewnienie dostępności gotówki na rynku. W tym miejscu na pierwszy plan wysuwa się rozpoczęcie prac nad tzw. Narodową strategią bezpieczeństwa obrotu gotówkowego. Prace nad tym dokumentem prowadzi m.in. powołana przy NBP Rada ds. obrotu gotówkowego.

Przeczytajcie także: W obiegu jest prawie 350 mld zł w gotówce

W opublikowanym dziś dokumencie sporo miejsca poświęcono wpływowi pandemii na rozwój obrotu gotówkowego. Jednym z jej efektów był zwiększony popyt na banknoty wyższych nominałów, który wynikał głównie z gromadzenia środków w celach przezornościowych. W ubiegłym roku odnotowano więc rekordowy roczny przyrost wartości obiegu o niemal 35 proc. (o 83 mld zł). Cały raport banku centralnego dostępny jest na stronie internetowej NBP.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies