Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
UOKiK uruchamia kalkulator zmiany oprocentowania. To wsparcie dla osób planujących zaciągnąć kredyt hipoteczny

Nowe narzędzie stanowi element kampanii "Policz i nie przelicz się" i pomaga przewidzieć, jak wzrost stóp procentowych przełoży się na wysokość raty kredytowej

UOKiK poinformował o udostępnieniu kalkulatora, który pomoże obliczyć, o ile może wzrosnąć rata kredytu, jeśli zmieni się jego oprocentowanie. To element kampanii społecznej "Policz i nie przelicz się", w której urząd chce zwrócić uwagę konsumentów m.in. na ryzyko wzrostu stóp procentowych. Termin tego działania jest nieprzypadkowy – na rynku nieruchomości trwa jeden z największych boomów w historii.

Przeczytajcie także: Uwaga na fałszywą aplikację mObywatel

Instytucja wyjaśnia w komunikacie, że na oprocentowanie kredytów wpływ ma m.in. wysokość stóp procentowych ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej. Od maja 2020 roku główna stopa referencyjna jest na rekordowo niskim poziomie: 0,1 proc. Dla porównania w marcu 2015 roku wynosiła 1,5 proc., a w styczniu 2013 roku aż 4 proc. Sytuacja zachęca do zaciągania kredytów i inwestowania w nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że wzrost stóp procentowych będzie oznaczał wzrost rat kredytów.

Przeczytajcie także: Serwis Moje Usługi od ING zmienia nazwę

Kalkulator, który można znaleźć pod adresem finanse.uokik.gov.pl, pozwala wpisać parametry kredytu: kwotę do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie oraz datę spłaty ostatniej raty. Narzędzie poda 10 wyników, gdy oprocentowanie rośnie od 0,5 proc. do 5 proc. Z podanego przez UOKiK przykładu jasno wynika, że radykalny wzrost oprocentowania oznacza zwiększenie miesięcznej raty o kilkaset zł. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, przekonuje, że z tymi wyliczeniami powinny się zapoznać zarówno te osoby, które dopiero chcą się starać o kredyt, jak i klienci spłacający już zobowiązania.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KREDYTY, UOKIK, RATY

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies