Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Uwaga na fałszywą aplikację mObywatel. Pomaga przestępcom przechwycić dane logowania w bankowości elektronicznej

Z właściwej wersji aplikacji mObywatel korzysta już ponad 4 mln obywateli

Specjaliści CSIRT KNF (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego) informują za pośrednictwem mediów społecznościowych o stronie zawierającej fałszywą aplikację mObywatel. Pod adresem hxxps://wyniki-loterii.net nie znajdziecie aplikacji mobilnej przygotowanej przez administrację rządową, lecz złośliwe oprogramowanie, które może przechwycić hasła w trakcie logowania do bankowości elektronicznej

Przeczytajcie także: Shopee.pl już działa. Co oferuje nowa platforma e-commerce?

Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty. Można w niej znaleźć dane z dowodu osobistego, eRecepty, mPrawo jazdy (odpowiednik uprawnień do prowadzenia pojazdów), mPojazd (dane samochodu) czy licznik punktów karnych. Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji szkolnej, a studenci z mLegitymacji studenckiej. Jakiś czas temu w apce pojawiły się także bilety kolejowe, Karta Dużej Rodziny oraz Unijny Certyfikat Covid, zwany potocznie paszportem szczepionkowym.

Przeczytajcie także: Allegro obniża próg darmowej dostawy kurierem w ramach Smarta

Coraz większa liczba dostępnych usług sprawia, że mObywatel cieszy się sporą popularnością. W połowie lipca urzędnicy informowali, że z aplikacji korzysta ponad 4 mln osób (wobec 1,3 mln użytkowników rok wcześniej). Rosnące zainteresowanie sprawia jednak, że sytuację próbują wykorzystać przestępcy. Dlatego aplikację najlepiej pobierać bezpośrednio z marketów App Store lub Google Play, ewentualnie poprzez stronę gov.pl.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies