Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BIK: firmy faktoringowe łatwiej obronią się przed oszustami. Pomoże w tym Platforma Antyfraudowa

Instytucja zapewnia, że wzrośnie ochrona sektora finansowego i jego klientów przed wyłudzeniami

Biuro Informacji Kredytowej przypomina, że 15 września poszerzy się grono podmiotów, które mogą wymieniać się informacjami o wyłudzeniach czy o podejrzeniach wyłudzeń z pozostałymi uczestnikami rynku finansowego. Znowelizowana ustawa Prawo Bankowe sprawia, że oprócz banków komercyjnych i spółdzielczych, SKOK-ów, instytucji pożyczkowych oraz firm leasingowych, do systemu Platformy Antyfraudowej BIK mogą dołączyć przedstawiciele branży faktoringowej.

Przeczytajcie także: PZU nawiązało współpracę z insurtechem Akur8

Platforma Antyfraudowa BIK służy do wzajemnego ostrzegania się uczestników rynku o wyłudzeniach. Narzędzie wykorzystuje zautomatyzowany obieg wymiany danych. Reprezentująca BIK Marzena Jabłońska przekonuje, że od czasu uruchomienia w 2017 roku Platforma pozwoliła zaoszczędzić w branży bankowej ponad 350 mln zł, z czego na poprzedni rok przypadło 127 mln zł. Taką wartość miały wnioski kredytowe zatrzymane po ostrzeżeniach wygenerowanych przez system. Problem może narastać, ponieważ coraz częściej biznes prowadzony jest w internecie, a transakcje są cyfrowe. Zmiany te próbują wykorzystać cyberprzestępcy.

Faktoring zakłada szybkie dostarczenie przedsiębiorcom pieniędzy z tytułu należności ze sprzedaży towarów lub usług. W ten sposób firma może poprawić bieżącą płynność finansową. Z danych dostarczanych przez Polski Związek Faktorów wynika, że w ostatnich latach usługi te cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Branża zanotowała w pierwszym półroczu tego roku wzrost o 24 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Wraz z uczciwymi klientami przybywa jednak oszustów zainteresowanych wyłudzeniem środków.

Przeczytajcie także: PayPal przejmuje Paidy za 2,7 mld dolarów

BIK przeanalizował wycinek tego rynku – blisko 160 tys. faktur o łącznej wartości ponad 1,7 mld zł. Gdyby firmy faktoringowe skorzystały z jego Platformy Antyfraudowej, potencjalne oszczędności wyniosłyby 17,6 mln zł (kwota brutto powiązanych faktur), a w przypadku danych o ryzykownych dłużnikach faktoringowych osiągnęłyby 100 mln zł. Biuro zaznacza jednak, że ten eksperyment mógł być zrealizowany tylko w ramach branży faktoringowej, bez udziału pozostałych sektorów rynku finansowego.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies