Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BIK: firmy faktoringowe łatwiej obronią się przed oszustami. Pomoże w tym Platforma Antyfraudowa

Instytucja zapewnia, że wzrośnie ochrona sektora finansowego i jego klientów przed wyłudzeniami

Biuro Informacji Kredytowej przypomina, że 15 września poszerzy się grono podmiotów, które mogą wymieniać się informacjami o wyłudzeniach czy o podejrzeniach wyłudzeń z pozostałymi uczestnikami rynku finansowego. Znowelizowana ustawa Prawo Bankowe sprawia, że oprócz banków komercyjnych i spółdzielczych, SKOK-ów, instytucji pożyczkowych oraz firm leasingowych, do systemu Platformy Antyfraudowej BIK mogą dołączyć przedstawiciele branży faktoringowej.

Przeczytajcie także: PZU nawiązało współpracę z insurtechem Akur8

Platforma Antyfraudowa BIK służy do wzajemnego ostrzegania się uczestników rynku o wyłudzeniach. Narzędzie wykorzystuje zautomatyzowany obieg wymiany danych. Reprezentująca BIK Marzena Jabłońska przekonuje, że od czasu uruchomienia w 2017 roku Platforma pozwoliła zaoszczędzić w branży bankowej ponad 350 mln zł, z czego na poprzedni rok przypadło 127 mln zł. Taką wartość miały wnioski kredytowe zatrzymane po ostrzeżeniach wygenerowanych przez system. Problem może narastać, ponieważ coraz częściej biznes prowadzony jest w internecie, a transakcje są cyfrowe. Zmiany te próbują wykorzystać cyberprzestępcy.

Faktoring zakłada szybkie dostarczenie przedsiębiorcom pieniędzy z tytułu należności ze sprzedaży towarów lub usług. W ten sposób firma może poprawić bieżącą płynność finansową. Z danych dostarczanych przez Polski Związek Faktorów wynika, że w ostatnich latach usługi te cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Branża zanotowała w pierwszym półroczu tego roku wzrost o 24 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Wraz z uczciwymi klientami przybywa jednak oszustów zainteresowanych wyłudzeniem środków.

Przeczytajcie także: PayPal przejmuje Paidy za 2,7 mld dolarów

BIK przeanalizował wycinek tego rynku – blisko 160 tys. faktur o łącznej wartości ponad 1,7 mld zł. Gdyby firmy faktoringowe skorzystały z jego Platformy Antyfraudowej, potencjalne oszczędności wyniosłyby 17,6 mln zł (kwota brutto powiązanych faktur), a w przypadku danych o ryzykownych dłużnikach faktoringowych osiągnęłyby 100 mln zł. Biuro zaznacza jednak, że ten eksperyment mógł być zrealizowany tylko w ramach branży faktoringowej, bez udziału pozostałych sektorów rynku finansowego.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies