Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zorganizowana grupa przestępcza oszukiwała użytkowników portali. Pieniądze straciło ponad 800 osób

Przestępcom zarzuca się nie tylko oszustwa, ale też pranie brudnych pieniędzy oraz fałszowanie dokumentów

Prokuratura Krajowa poinformowała, że do Sądu Okręgowego w Gdańsku skierowano akt oskarżenia przeciwko 20 osobom. Zarzuca się im oszustwa popełniane za pośrednictwem portali internetowych. W toku postępowania ustalono 833 pokrzywdzonych, a łączna wartość szkody przekroczyła 620 tys. zł. Niektórym oskarżonym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Przeczytajcie także: N26 może być już warty ponad 10 mld dolarów

Śledczy zarzucają oskarżonym, że w latach 2017-2018 wystawiali oni w popularnych serwisach internetowych fikcyjne oferty sprzedaży pojazdów. Były to głównie ciągniki i maszyny rolnicze, ale też samochody osobowe i motocykle. Potencjalni kupcy kontaktowali się telefonicznie z oszustami, którzy posługiwali się danymi innych osób oraz fikcyjnymi danymi adresowymi. Pokrzywdzonym przekazywano numery rachunków bankowych do wpłaty zaliczki (od kilkuset do kilku tysięcy zł). Potem kontakt się urywał.

Przestępcy wykorzystywali w tym procederze rachunki bankowe zakładane na tzw. słupy, najczęściej osoby bezdomne. Pieniądze były z nich wypłacane m.in. za pośrednictwem bankomatów. Część środków przed wypłatą była przelewana na inne konta w celu zatarcia śladów ich pochodzenia. Finalnie pieniądze dzielono pomiędzy członków grupy.

Przeczytajcie także: Zostaw paczkę w Żabce to nowa usługa popularnej sieci

Prokuratura uściśliła, że wobec pięciu oskarżonych wysunięto zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (jedna osoba odpowie także za jej założenie). W akcie oskarżenia mowa jest także o oszustwach, praniu brudnych pieniędzy oraz fałszowania dokumentów. Za te przestępstwa grozi im do 15 lat więzienia. Pozostałym 15 oskarżonym prokurator zarzucił pomocnictwo w oszustwie lub pranie brudnych pieniędzy. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności. Akta sprawy liczą ponad 280 tomów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies