Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Badanie na zlecenie Elavonu: pandemia na trwałe zmieniła sposób korzystania z instrumentów płatniczych

Sondaż Elavonu wskazuje m.in. na rosnące zainteresowaniu konsumentów takimi rozwiązaniami jak Apple Pay czy Google Pay

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Elavonu przez Ipsos MORI wynika, że niemal połowa ankietowanych konsumentów przez pandemię zaczęła korzystać bądź zwiększyła częstotliwość korzystania z bezdotykowych form płatności. Ponad 50 proc. respondentów częściej kupuje online. Więcej niż jedna piąta badanych zaczęła lub zwiększyła częstotliwość korzystania z zakupów typu click and collect (zamówienie w internecie i odbiór osobisty).

W podejściu do poszczególnych form płatności i zakupów można też zaobserwować różnice między poszczególnymi grupami wiekowymi. Na przykład jeśli chodzi o płatności bezdotykowe w sklepach stacjonarnych, to najbardziej ich popularność wzrosła wśród najmłodszych osób oraz tych w przedziale między 55 a 60 rokiem życia – o 58 proc.

Przeczytajcie także: Ciekawe wyniki badania Elavonu

W analizie przeprowadzonej na zlecenie firmy Elavon zwrócono także uwagę na wzrost popularności elektronicznych portfeli, takich jak Apple Pay czy Google Pay, umożliwiających płatności smartfonami lub smartwatchami. Średnio niespełna jedna piąta (18 proc.) dorosłych stwierdziła, że zaczęła z tych rozwiązań korzystać lub zintensyfikowała korzystanie z nich w związku z pandemią (w przedziale 25–34 lata stwierdziła tak prawie jedna czwarta badanych).

– Wiedza o tym, do jakich form płatności przyzwyczaili się ludzie, mówi nam, gdzie twoja firma musi być teraz, aby zaspokoić potrzeby twoich klientów. Ale wiedza o tym, z czego będą nadal korzystać, gdy pandemia przeminie, podpowiada nam, w jakim kierunku musisz się udać, jeśli jeszcze tam nie jesteś – mówi Simon Tune, dyrektor handlowy Elavon Europe.

Przeczytajcie także: Terminal na półtora roku za darmo od Elavonu

Wyniki sondażu pokazują, że większość ludzi uważa, że utrzyma nowo przyjęte (lub pogłębione) nawyki płatnicze po zniesieniu restrykcji sanitarnych w Polsce. Tak odpowiedziało na przykład 90 proc. spośród tych, którzy zaczęli korzystać z płatności bezdotykowych lub zintensyfikowali korzystanie z nich. Wskaźnik wzrasta nawet do 96 proc. w dwóch najstarszych przedziałach wiekowych, czyli 45–54 i 55–60 lat. Średnio cztery na pięć osób spośród tych, które zaczęły korzystać albo zintensyfikowało korzystanie z elektronicznych portfeli, zamierza nadal posługiwać się nimi.

Badanie zostało przeprowadzone online między 2 a 4 czerwca 2021 r. na 1086 osobach zamieszkałych w Polsce. Wzięli w nim udział respondenci w wieku od 16 do 60 lat. Szczegółowe wyniki badania dostępne są na stronie firmy Elavon.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies