Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prawie 20 mln Polaków korzysta z bankowości elektronicznej. Nowy raport Netbank

Z raportu opublikowanego przez ZBP wynika, że bankowość elektroniczna w Polsce wciąż się rozwija, ale nie notuje już spektakularnych wzrostów

Związek Banków Polskich opublikował raport Netbank, zawierający dane dotyczące popularności bankowości internetowej i mobilnej w Polsce. Dokument dotyczy pierwszego kwartału 2021 r., a wynika z niego m.in., że na koniec marca obowiązywało w naszym kraju 38,28 mln umów umożliwiających dostęp do bankowości internetowej. W porównaniu z ostatnim kwartałem poprzedniego roku oznacza to wzrost o 0,27 proc.

Przeczytajcie także: Nationale-Nederlanden chce kupić MetLife

Z raportu można się także dowiedzieć, że liczba klientów korzystających aktywnie (przynajmniej raz w miesiącu) z bankowych usług elektronicznych sięgała w marcu 19,94 mln. To o 2,36 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2020 roku i 5,32 proc. więcej względem danych z pierwszego kwartału 2020 roku. ZBP dodał, że w porównaniu z grudniem poprzedniego roku średnia wartość przelewu klienta indywidualnego oraz średnia liczba tych przelewów wzrosły nieznacznie.

Wciąż rośnie liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych. O ile w pierwszym kwartale 2020 roku było ich niespełna 12,4 mln, a w grudniu poprzedniego roku 14,1 mln, o tyle miniony kwartał zamknął się z wynikiem blisko 14,6 mln. Oznacza to wzrosty o odpowiednio 17,56 proc. oraz 2,68 proc. Z raportu wynika, że około 50 proc. osób aktywnie korzystających z bankowości mobilnej to użytkownicy "mobile only", czyli używający bankowości elektronicznej wyłącznie za pośrednictwem aplikacji. Co ciekawe, w porównaniu z ostatnim kwartałem 2020 roku liczba takich użytkowników spadła o 3 proc.

Przeczytajcie także: Getin Noble Bank zapowiada zwolnienia

W raporcie ZBP znalazły się także statystyki dotyczące wykorzystania z bankowości elektronicznej przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na koniec marca liczba MŚP posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła niespełna 3 mln (wzrost o 1 proc. w stosunku kwartalnym). Z podanej grupy blisko 2,1 mln małych i średnich firm aktywnie korzystało z tego rozwiązania w omawianym okresie (również oznacza to wzrost o 1 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2020 roku).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies