Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Policja udaremniła handel danymi osobowymi. Informacje o klientach T-Mobile sprzedawano do konkurencyjnej sieci

News

Niemiecki operator telekomunikacyjny sam wykrył proceder analizując ruch w systemach teleinformatycznych. Policja zatrzymała winnych

Przed chwilą biuro prasowe T-Mobile poinformowało, że stosowany przez operatora system bezpieczeństwa wykrył nietypowe zjawiska w systemach teleinformatycznych. Zaobserwowano, że jeden z pracowników partnerów biznesowych telekomu posiadający dostęp do systemu obsługi klientów, wyświetlał nietypowo dużą liczbę danych. – W związku z wykryciem nieprawidłowości złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa oraz poinformowaliśmy o sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych – czytam w komunikacie, pod którym podpisała się Małgorzata Rybak-Dowżyk, rzeczniczka T-Mobile.

Przeczytajcie także: Dane klientów banków do kupienia w internecie

Z kolei z komunikatu Policji, opublikowanego także dzisiaj, wynika, że w proceder zamieszana była spółka pracująca na zlecenie konkurencyjnego operatora. Nazwa tego telekomu nie pada, ale jeśli przeanalizować zdjęcia operacyjne Policji z miejsca zatrzymania sprawców, widać baner reklamowy innej sieci.

Wszczęte postępowanie dotyczy nieuprawnionego dostępu do bazy danych operatora telekomunikacyjnego oraz bezprawnego przetwarzania informacji pochodzących z tej bazy przez firmę marketingową. – Jak się okazało, firma marketingowa wykonywała prace na zlecenie operatora konkurencyjnego. Pozyskane informacje zawierające dane abonentów podejrzani przekazywali temu operatorowi, za co otrzymywali systematyczne wynagrodzenie księgowane jako zapłatę za działalność reklamową – czytam w komunikacie Policji. Zatrzymano cztery osoby, m.in. pracowników firmy marketingowej.

Przeczytajcie także: Ktoś podszywa się pod KNF i zbiera dane

T-Mobile zastrzega, że w zależności od ustaleń poczynionych w toku postępowania karnego, podejmie decyzję co do dalszych działań prawnych mających na celu ochronę interesu spółki oraz praw swoich klientów. 

Warto przypomnieć, że w przyszłym roku zaczną obowiązywać przepisy RODO (rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych). Za tego typu zdarzenia pełną odpowiedzialność będą ponosiły wszystkie podmioty, które gromadzą i przetwarzają dane, a w przypadkach taki jak ten opisany powyżej, zapłacą bardzo wysoką karę. Nie zostało już wiele czasu, by zabezpieczyć systemy, chociaż wygląda na to, że ten w T-Mobile działa dobrze, bo firma sama wykryła zagrożenie i poinformowała organy ścigania.

Fot. KGP

Zostaw komentarz

Piotr Dziubak

Sekretarz redakcji
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 629 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Kaspersky pokaże kod źródłowy antywirusa, by bronić się przed zarzutami amerykańskiej administracji

Firma walczy o wiarygodność, po tym, jak w USA zabroniono używania jej oprogramowania na komputerach rządowych agencji

Najpierw wyznaczcie cele inwestycyjne, potem dobierzcie właściwe fundusze oraz strategię

Oferowane przez platformę inwestycyjną narzędzie może być szczególnie użytecznie dla osób, które same nie potrafią oszczędzać

TAPnij KASĘ! Rusza wielka promocja Android Pay i Aliora. Pula nagród to pół miliona złotych

Klienci banku, którzy w trakcie konkursu najaktywniej będą korzystać z aplikacji od Google’a, otrzymają nawet po tysiąc złotych

Telekom Banking – tak nazywa się wspólne przedsięwzięcie Aliora i Telekom Romania, które dziś rusza w Rumunii

Rumuński biznes Aliora powstał na wzór T-Mobile Usług Bankowych, który z średnim powodzeniem funkcjonuje w Polsce od maja 2014 r.

Już ubezpieczycie telefon w aplikacji Revoluta. Fintech udostępnił usługę w Polsce

Oferta wygląda na jedną z korzystniejszych na polskim rynku. Polisa pokryje koszty naprawy uszkodzonego lub zniszczonego smartfona

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.