Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Policja udaremniła handel danymi osobowymi. Informacje o klientach T-Mobile sprzedawano do konkurencyjnej sieci

News

Niemiecki operator telekomunikacyjny sam wykrył proceder analizując ruch w systemach teleinformatycznych. Policja zatrzymała winnych

Przed chwilą biuro prasowe T-Mobile poinformowało, że stosowany przez operatora system bezpieczeństwa wykrył nietypowe zjawiska w systemach teleinformatycznych. Zaobserwowano, że jeden z pracowników partnerów biznesowych telekomu posiadający dostęp do systemu obsługi klientów, wyświetlał nietypowo dużą liczbę danych. – W związku z wykryciem nieprawidłowości złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa oraz poinformowaliśmy o sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych – czytam w komunikacie, pod którym podpisała się Małgorzata Rybak-Dowżyk, rzeczniczka T-Mobile.

Przeczytajcie także: Dane klientów banków do kupienia w internecie

Z kolei z komunikatu Policji, opublikowanego także dzisiaj, wynika, że w proceder zamieszana była spółka pracująca na zlecenie konkurencyjnego operatora. Nazwa tego telekomu nie pada, ale jeśli przeanalizować zdjęcia operacyjne Policji z miejsca zatrzymania sprawców, widać baner reklamowy innej sieci.

Wszczęte postępowanie dotyczy nieuprawnionego dostępu do bazy danych operatora telekomunikacyjnego oraz bezprawnego przetwarzania informacji pochodzących z tej bazy przez firmę marketingową. – Jak się okazało, firma marketingowa wykonywała prace na zlecenie operatora konkurencyjnego. Pozyskane informacje zawierające dane abonentów podejrzani przekazywali temu operatorowi, za co otrzymywali systematyczne wynagrodzenie księgowane jako zapłatę za działalność reklamową – czytam w komunikacie Policji. Zatrzymano cztery osoby, m.in. pracowników firmy marketingowej.

Przeczytajcie także: Ktoś podszywa się pod KNF i zbiera dane

T-Mobile zastrzega, że w zależności od ustaleń poczynionych w toku postępowania karnego, podejmie decyzję co do dalszych działań prawnych mających na celu ochronę interesu spółki oraz praw swoich klientów. 

Warto przypomnieć, że w przyszłym roku zaczną obowiązywać przepisy RODO (rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych). Za tego typu zdarzenia pełną odpowiedzialność będą ponosiły wszystkie podmioty, które gromadzą i przetwarzają dane, a w przypadkach taki jak ten opisany powyżej, zapłacą bardzo wysoką karę. Nie zostało już wiele czasu, by zabezpieczyć systemy, chociaż wygląda na to, że ten w T-Mobile działa dobrze, bo firma sama wykryła zagrożenie i poinformowała organy ścigania.

Fot. KGP

Zostaw komentarz

Piotr Dziubak

Sekretarz redakcji
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 694 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Nowość od Revoluta. Aplikacja pozwala już na zakup ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą

Usługa ma ciekawą opcję, polegającą na automatycznym wznawianiu polisy. Niestety charakteryzuje się także długą listą wyłączeń dla ubiegających się o świadczenie

Uber wprowadza obowiązkowe przerwy w pracy dla kierowców. Na razie nie w Polsce

W Wielkiej Brytanii po dziesięciu godzinach podróżowania z pasażerami, kierowcy Ubera będą musieli odpoczywać co najmniej przez sześć godzin

Chiny zamierzają zablokować dostęp do platform pośredniczących w handlu bitcoinami

Informację o planach chińskich władz przekazał dzisiaj serwis Bloomberg

Jak co roku Mastercard wypłaci fundacji Owsiaka 5 zł za każdy wpis na Twitterze z hasztagiem #MastercardGrazWOSP

Twitty oznaczone w ten sposób należy umieszczać w dniu finału między godz. 0.00 a 23.59, 14 stycznia 2018 r. W czasie poprzednich finałów zebrano w ten sposób dodatkowo 650 tys. zł

Awaria w PKO. Możecie mieć problem z zalogowaniem się na konto przez aplikację IKO

Bank pracuje nad rozwiązaniem problemu. Deklaruje, że internetowy serwis transakcyjny i karty funkcjonują normalnie

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Polish API już za moment. ZBP zaprasza na prezentację nowego projektu

Polish API to rozwiązanie, dzięki któremu banki chcą…

Startują konsultacje projektu Polish API. Dokumentacja jest już dostępna na stronie internetowej

Konsultacje dotyczące interfejsu umożliwiającego dostęp do rachunków bankowych…

Tak kończy się pewna epoka. Visa w ślad za konkurencją powoli rezygnuje z podpisów autoryzujących płatności

Zmiany zasad autoryzacji płatności bezgotówkowych kartami zaczną obowiazywać…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.