Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
Policja udaremniła handel danymi osobowymi. Informacje o klientach T-Mobile sprzedawano do konkurencyjnej sieci

Policja udaremniła handel danymi osobowymi. Informacje o klientach T-Mobile sprzedawano do konkurencyjnej sieci

News

Niemiecki operator telekomunikacyjny sam wykrył proceder analizując ruch w systemach teleinformatycznych. Policja zatrzymała winnych

Przed chwilą biuro prasowe T-Mobile poinformowało, że stosowany przez operatora system bezpieczeństwa wykrył nietypowe zjawiska w systemach teleinformatycznych. Zaobserwowano, że jeden z pracowników partnerów biznesowych telekomu posiadający dostęp do systemu obsługi klientów, wyświetlał nietypowo dużą liczbę danych. – W związku z wykryciem nieprawidłowości złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa oraz poinformowaliśmy o sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych – czytam w komunikacie, pod którym podpisała się Małgorzata Rybak-Dowżyk, rzeczniczka T-Mobile.

Przeczytajcie także: Dane klientów banków do kupienia w internecie

Z kolei z komunikatu Policji, opublikowanego także dzisiaj, wynika, że w proceder zamieszana była spółka pracująca na zlecenie konkurencyjnego operatora. Nazwa tego telekomu nie pada, ale jeśli przeanalizować zdjęcia operacyjne Policji z miejsca zatrzymania sprawców, widać baner reklamowy innej sieci.

Wszczęte postępowanie dotyczy nieuprawnionego dostępu do bazy danych operatora telekomunikacyjnego oraz bezprawnego przetwarzania informacji pochodzących z tej bazy przez firmę marketingową. – Jak się okazało, firma marketingowa wykonywała prace na zlecenie operatora konkurencyjnego. Pozyskane informacje zawierające dane abonentów podejrzani przekazywali temu operatorowi, za co otrzymywali systematyczne wynagrodzenie księgowane jako zapłatę za działalność reklamową – czytam w komunikacie Policji. Zatrzymano cztery osoby, m.in. pracowników firmy marketingowej.

Przeczytajcie także: Ktoś podszywa się pod KNF i zbiera dane

T-Mobile zastrzega, że w zależności od ustaleń poczynionych w toku postępowania karnego, podejmie decyzję co do dalszych działań prawnych mających na celu ochronę interesu spółki oraz praw swoich klientów. 

Warto przypomnieć, że w przyszłym roku zaczną obowiązywać przepisy RODO (rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych). Za tego typu zdarzenia pełną odpowiedzialność będą ponosiły wszystkie podmioty, które gromadzą i przetwarzają dane, a w przypadkach taki jak ten opisany powyżej, zapłacą bardzo wysoką karę. Nie zostało już wiele czasu, by zabezpieczyć systemy, chociaż wygląda na to, że ten w T-Mobile działa dobrze, bo firma sama wykryła zagrożenie i poinformowała organy ścigania.

Fot. KGP

Zostaw komentarz

Piotr Dziubak

Sekretarz redakcji
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 746 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Apple Pay dla klientów Revoluta? Tak, ale najpierw Google Pay

Wygląda na to, że brytyjski fintech przegra z bankami w wyścigu o to, kto pierwszy zaoferuje Polakom Apple Pay

Pytacie, gdzie jest Wasza przesyłka, a Alexa odpowiada. Nowa usługa firmy kurierskiej

XPO Logistics jako jeden pierwszych na świecie oferuje klientom możliwość śledzenia dostaw za pomocą inteligentnych głośników

Loteria Visy: do wygrania wyjazdy na pierwszy mecz Polaków podczas Mistrzostw Świata 2018

Aby wygrać jeden z 42 pakietów wyjazdowych, należy zarejestrować dowolną transakcję dokonaną kartą Visy o wartości powyżej 5 zł

Polska Bezgotówkowa: do przedsiębiorców trafiło już ponad 15 tys. darmowych terminali

Najwięcej urządzeń otrzymali właściciele firm z województw: śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego

Uber znowu przegrywa przed europejskim sądem. Czy to już koniec usługi jaką znacie?

Tym razem orzekał Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu – sędziowie stwierdzili, że amerykańska firma świadczy usługi transportowe a nie z zakresu społeczeństwa informacyjnego

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Najczęściej czytane

Cashless na Youtube

k_A1sJ-jf1U
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.