Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu. Poradnik Cashless i NCR, cz. 1

Wyrzuć kartkę z PIN-em z portfela i wybieraj bankomaty w ruchliwych częściach miasta, szczególnie w nocy

Wiedzę Polaków o bezpiecznym korzystaniu z bankomatów można porównać do wiedzy o oszustwach w sieci, choćby phishingu. Niby wszyscy wiedzą, że nie mogą otwierać podejrzanych maili, nie powinni też klikać w żadne nadesłane przez obcych linki, a stronę banku, która wygląda inaczej niż zwykle, powinni szybko opuścić. Jednak co i rusz media oraz instytucje bankowe informują, że ktoś stracił pieniądze lub udostępnił swoje dane cyberprzestępcom. A pytanie czemu klient otworzył niebezpieczny załącznik z korespondencji, zazwyczaj pozostaje bez odpowiedzi.

Przeczytajcie także: Wy śpicie a Wasz Smart TV kopie bitcoina

Podobnie jest z bezpieczeństwem transakcji bankomatowych. Wydawałoby się, że Wasza wiedza na ten temat jest coraz większa, trzymacie karty w bezpiecznych miejscach, stoicie blisko maszyny, aby zasłonić czynności, które wykonujecie swoim ciałem, oglądacie się za siebie. A potem Związek Banków Polskich publikuje raport i okazuje się, że ok. 19 proc. kobiet trzyma w portfelu PIN do swojej karty bankomatowej. Z mężczyznami wcale nie jest dużo lepiej, bo robi to 12 proc z nich. To dane z 2016 r., ale nie wierzę, aby przez rok wiele się zmieniło.

Dlatego Cashless wspólnie z producentem bankomatów – firmą NCR, rozpoczyna akcję edukacyjną na temat bezpiecznego wypłacania gotówki. W ramach tej inicjatywy będziecie mogli obejrzeć filmy opowiadające o bezpieczeństwie korzystania z bankomatów, ale też o nowych technologiach wykorzystywanych w najnowszych konstrukcjach tych maszyn. Poniżej możecie obejrzeć pierwszy film z tej serii:

 

W pierwszej części poradnika Martyna Kubiak z NCR Polska pokazuje, jakich podstawowych błędów powinniście unikać, by korzystanie z bankomatów było bezpieczne. Warto jeszcze raz przypomnieć, że wpisując PIN na klawiaturze powinniście ją zakryć tak, by nie mogły jej podejrzeć osoby stojące za Wami bądź oko kamery zainstalowanej przez przestępców.

Przeczytajcie także: Polacy ufają biometrii

Ponadto specjalistka z NCR radzi, by po zmroku lepiej wybierać te bankomaty, które umiejscowiono w bezpiecznych miejscach, czyli np. w oddziałach banków czy sklepach lub jeśli takich nie ma w pobliżu, w maszynach ustawionych przy ulicach, ale w ruchliwych i oświetlonych częściach miasta.

Wkrótce w Cashless znajdą się kolejne części poradnika.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Tomasz Jurczak

Redaktor
Aktywny od: 24.08.2017
Dodał: 172 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Problemy z nowym systemem biletowym we Wrocławiu. Mennica Polska wyjaśnia przyczyny

Blokowanie kasoterminali przez Google Pay czy niemożność zapłaty za przejazd wybranymi kartami to tylko niektóre problemy, o jakich po starcie nowego systemu biletowego we Wrocławiu donieśli czytelnicy Cashless. Operator rozwiązania tłumaczy skąd te niedociągnięcia

Terminal na poczcie nie tylko od eService. Firma na spółkę z Bankiem Pocztowym będzie też oferować POS-y Polcardu

Klienci Poczty Polskiej zainteresowani udziałem w programie fundacji Polska Bezgotówkowa, będą więc mogli wybierać terminale z oferty dwóch operatorów

Pocztowy też chce powalczyć o Ukraińców. Będzie ich kusił tanimi przekazami pieniędzy na Wschód

Dzięki współpracy z Pocztą i Bankiem Pocztowym sieć placówek, z których można wysłać pieniądze przekazem MoneyGram, rozrośnie się o 4,7 tys. punktów

BZ WBK też chce sprzedawać ubezpieczenia w aplikacji mobilnej

Aktualizacja apki jest już do pobrania w marketach Google Play i App Store

Gadu-Gadu wraca do Polski. England.pl przejmuje prawa do komunikatora i zamierza zaoferować usługi z obszaru fintech

Nowy właściciel Gadu-Gadu jest licencjonowaną przez KNF krajową instytucją płatniczą oferującą bezpłatne przelewy pomiędzy Polską a Wielką Brytanią

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Najczęściej czytane

IgoriaCard wreszcie startuje. Od dziś możecie ją mieć za 30 zł

Dostępna jest także wirtualna wersja karty za 15…

Zmiany w PKO. Awanse Macierzyńskiego i Wałacha

Reorganizacja, która pociągnęła za sobą zmiany personalne w…

Cashless na Youtube

ECcynqbM-54
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.