Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Inwestycje w kryptowaluty będą nielegalne? Jest pomysł, jak wprowadzić w życie zakaz ich kupowania

Za jego egzekwowanie byłyby odpowiedzialne banki, które miałyby blokować przelewy na rachunki giełd kryptowalutowych

Koncepcja formalnego zakazu kupowania cyfrowych walut pojawiła się po raz pierwszy w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych debatującej o technologii blockchain. W trakcie pracy KFP prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz stwierdził, że Komisja Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Polski, które od dłuższego czasu ostrzegają przed ryzykiem inwestycji w kryptowaluty, powinny się zastanowić, czy nie pójść o krok dalej i w perspektywie kilku najbliższych miesięcy nie przygotować regulacji zakazującej inwestycji w cyfrowe pieniądze.

– Dynamika procesów zachodzących na rynku kryptowalut jest tak ogromna, że niemożliwe by nie dochodziło na nim do gwałtownych korekt. Ostrzeżenia przed inwestycjami na tym rynku formułowane przez nadzór są więc uzasadnione a w perspektywie kilku miesięcy być może powinny zostać podjęte także inne działania, zakazujące takich inwestycji – powiedział prezes ZBP.

Przeczytajcie także: KNF powinien zakazać inwestycji w bitcoin?

Szef ZBP powtórzył swój pogląd na temat cyfrowych walut pytany przeze mnie o to podczas wtorkowej konferencji prasowej w biurze Związku. Jego zdaniem takie podejście jest uzasadnione ze względu na fakt, że wielomilionowe oszczędności Polaków zainwestowane w cyfrowe waluty mogą być zagrożone. Przy tym kryptowaluty mogą jego zdaniem służyć przestępcom w procederze wyłudzania okupów czy prania brudnych pieniędzy.

Krzysztof Pietraszkiewicz nie powiedział, w jaki sposób w dobie powszechnego dostępu do internetu zakaz inwestycji w cyfrowe waluty miałby być egzekwowany. Podkreślił jednak, że wprowadzeniem odpowiednich przepisów zająć się powinny instytucje państwowe w tym przede wszystkim KNF. Prezes ZBP stwierdził natomiast, że nie widzi przeszkód przed rozwojem technologii blockchain, na której zbudowany jest bitcoin i inne kryptowaluty.

Przeczytajcie także: Zapłacić kartą kurierowi wciąż nie jest łatwo

Tymczasem jak dowiaduję się nieoficjalnie, koncepcja zakazu inwestycji w cyfrowe pieniądze zaczyna kiełkować i pojawiają się pierwsze pomysły, jak go wprowadzić. Według jednego z nich nadzór miałby przygotować rekomendacje dla banków, zgodnie z którymi instytucje te miałyby blokować przelewy zlecane przez swoich klientów na rachunki prowadzone dla giełd kryptowalutowych i innych firm umożliwiających zakup walut cyfrowych takich jak okryty złą sławą DasCoin.

Nie wiem, czy tego rodzaju rekomendacja byłaby skuteczna. Poza tym nie jestem przekonany, że cyfrowe waluty to samo zło, którego trzeba zakazywać. Cały czas trafiają do mnie argumenty zwolenników tego rozwiązania podkreślających, że blockchain to rewolucja na miarę internetu a kryptwaluty są jego elementem podobnie jak elementem internetu jest poczta elektroniczna. Nikt przecież nie zakazuje wysyłania e-maili pomimo tego, że część z nich to phishing, przez który wielu klientów straciło pieniądze. Warto też podkreślić, że rządy i banki centralne niektórych krajów dostrzegają w kryptowalutach nie tylko zagrożenia, ale i szanse.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2549 artykułów

Inne artykuły tego autora:

"Uważaj na kryptowaluty" kontra "Uważaj na waluty". Jest reakcja na kampanię KNF i NBP w sprawie cyfrowych pieniędzy

W internecie pojawiła się strona uwazajnawaluty.pl, która przedstawia wady pieniędzy emitowanych przez banki centralne

Play rozwiązał worek z aplikacjami ubezpieczeniowymi. W styczniu swoją zaprezentuje TU Europa. Nad kolejną pracuje Bacca

W kilka godzin po prezentacji apki Play Ubezpieczenia na prezentację swojej aplikacji zaprosiła TU Europa

Play uruchamia mobilny market ubezpieczeniowy. Ma być szybko, łatwo i tanio dzięki automatyzacji

Aplikacja Play Ubezpieczenia na urządzenia z Androidem ma znaleźć się w markecie Google Play dzisiaj. W App Store pojawi się jeszcze przed Nowym Rokiem

Blik nie odpuszcza terminali. Wkrótce jego kodami będzie można płacić w urządzenia Polskich ePłatności

Spółka potwierdza, że planuje udostępnić Blika na swoich terminalach na przełomie I i II kwartału przyszłego roku

Informacje o emocjach. To kolejne dane, które dla firm mogą być równie cenne, jak to gdzie byliście, albo co kupiliście

Zdaniem doktor Aleksandry Przegalińskiej z Massachusetts Institute of Technology informacje o tym jak klient się czuł podczas zakupu, mogą wkrótce decydować o tym, jaką ofertę dostanie od banku czy sklepu

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.