Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Inwestycje w kryptowaluty będą nielegalne? Jest pomysł, jak wprowadzić w życie zakaz ich kupowania

Za jego egzekwowanie byłyby odpowiedzialne banki, które miałyby blokować przelewy na rachunki giełd kryptowalutowych

Koncepcja formalnego zakazu kupowania cyfrowych walut pojawiła się po raz pierwszy w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych debatującej o technologii blockchain. W trakcie pracy KFP prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz stwierdził, że Komisja Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Polski, które od dłuższego czasu ostrzegają przed ryzykiem inwestycji w kryptowaluty, powinny się zastanowić, czy nie pójść o krok dalej i w perspektywie kilku najbliższych miesięcy nie przygotować regulacji zakazującej inwestycji w cyfrowe pieniądze.

– Dynamika procesów zachodzących na rynku kryptowalut jest tak ogromna, że niemożliwe by nie dochodziło na nim do gwałtownych korekt. Ostrzeżenia przed inwestycjami na tym rynku formułowane przez nadzór są więc uzasadnione a w perspektywie kilku miesięcy być może powinny zostać podjęte także inne działania, zakazujące takich inwestycji – powiedział prezes ZBP.

Przeczytajcie także: KNF powinien zakazać inwestycji w bitcoin?

Szef ZBP powtórzył swój pogląd na temat cyfrowych walut pytany przeze mnie o to podczas wtorkowej konferencji prasowej w biurze Związku. Jego zdaniem takie podejście jest uzasadnione ze względu na fakt, że wielomilionowe oszczędności Polaków zainwestowane w cyfrowe waluty mogą być zagrożone. Przy tym kryptowaluty mogą jego zdaniem służyć przestępcom w procederze wyłudzania okupów czy prania brudnych pieniędzy.

Krzysztof Pietraszkiewicz nie powiedział, w jaki sposób w dobie powszechnego dostępu do internetu zakaz inwestycji w cyfrowe waluty miałby być egzekwowany. Podkreślił jednak, że wprowadzeniem odpowiednich przepisów zająć się powinny instytucje państwowe w tym przede wszystkim KNF. Prezes ZBP stwierdził natomiast, że nie widzi przeszkód przed rozwojem technologii blockchain, na której zbudowany jest bitcoin i inne kryptowaluty.

Przeczytajcie także: Zapłacić kartą kurierowi wciąż nie jest łatwo

Tymczasem jak dowiaduję się nieoficjalnie, koncepcja zakazu inwestycji w cyfrowe pieniądze zaczyna kiełkować i pojawiają się pierwsze pomysły, jak go wprowadzić. Według jednego z nich nadzór miałby przygotować rekomendacje dla banków, zgodnie z którymi instytucje te miałyby blokować przelewy zlecane przez swoich klientów na rachunki prowadzone dla giełd kryptowalutowych i innych firm umożliwiających zakup walut cyfrowych takich jak okryty złą sławą DasCoin.

Nie wiem, czy tego rodzaju rekomendacja byłaby skuteczna. Poza tym nie jestem przekonany, że cyfrowe waluty to samo zło, którego trzeba zakazywać. Cały czas trafiają do mnie argumenty zwolenników tego rozwiązania podkreślających, że blockchain to rewolucja na miarę internetu a kryptwaluty są jego elementem podobnie jak elementem internetu jest poczta elektroniczna. Nikt przecież nie zakazuje wysyłania e-maili pomimo tego, że część z nich to phishing, przez który wielu klientów straciło pieniądze. Warto też podkreślić, że rządy i banki centralne niektórych krajów dostrzegają w kryptowalutach nie tylko zagrożenia, ale i szanse.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2782 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Jest nowy projekt ustawy o terminalach. Ważna zmiana dotyczy firm zwolnionych z obowiązku instalacji urządzeń

Rząd wprowadził zmiany do projektu po analizie uwag nadesłanych w trakcie konsultacji publicznych

Prawie wszystkie POS-y w Polsce akceptują już płatności zbliżeniowo. Trzej operatorzy wymieniają resztki starych urządzeń

Zgodnie z wytycznymi organizacji płatniczych do końca ubiegłego roku cała sieć akceptacji kart nad Wisłą miała zostać wyposażona w terminale NFC

Duża zmiana we wrocławskiej komunikacji. Zobaczcie, jak tam już za chwilę będą płacić za przejazdy

8 marca w stolicy Dolnego Śląska rusza system, dzięki któremu funkcję biletu, także miesięcznego, pełnić będzie mogła karta zbliżeniowa wydana przez dowolny bank

No i KNF ma już departament fintech. Nowy statut instytucji wszedł w życie

Utworzenie departamentu zajmującego się innowacjami technologicznymi to, obok powołania Innovation Hub element strategii wspierania przez polski nadzór branży fintech

Wygraj iPhone’a X z Play Ubezpieczenia. Taki konkurs tylko na Cashless

Jeżeli jeszcze nie zainstalowaliście aplikacji Play Ubezpieczenia, to teraz jest najlepszy moment, by to zrobić

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

In English

Monese Will Compete with Revolut For Polish Customers With Polish-Language Version of Its App

British fintech Monese has launched the Polish-language version…

Uber To Move Its Polish Office to Kyiv

The managers from Uber's Polish office are looking…

Poland's PKO App Number One Among World's 100 Biggest Banks

The ranking was published in Retail Banker International…

See all articles in English →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.