Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aasa Polska wykorzysta otwartą bankowość. Analizę wiarygodności finansowej klientów dostarczy Kontomatik

Kontomatik dostarcza pożyczkodawcom narzędzia przydatne podczas analizy wiarygodności finansowej, a wykorzystuje do tego dane zgromadzone na rachunkach klientów

Kontomatik chwali się pozyskaniem nowego klienta z branży pożyczkowej. Oferowane przez polski fintech narzędzia do oceny wiarygodności finansowej pożyczkobiorców wykorzystywać będzie firma pożyczkowa Aasa, oferująca produkty ratalne. Narzędzia Kontomatika pozwolą instytucji o skandynawskich korzeniach usprawnić proces składania wniosków o finansowanie.

Przeczytajcie także: Kontomatik wejdzie w nowy segment

Kontomatik to wywodzący się z Polski fintech posiadający zezwolenie na dostęp do danych zgromadzonych na rachunkach bankowych, zgodnie z zasadami otwartej bankowości. Za zgodą klientów pozyskuje np. historię transakcji na rachunkach osobistych, analizuje ją wykorzystując do tego m.in. uczenie maszynowe i przygotowuje tzw. scoring, czyli wylicza prawdopodobieństwo terminowej spłaty pożyczki przez klienta. Zdaniem wielu ekspertów taka analiza jest skuteczniejsza niż wykonana przez doradcę a do tego tańsza i szybsza.

Przeczytajcie także: Kontomatik wyjdzie z open bankingiem poza finanse

Otwarta bankowość to idea wprowadzona przez unijną dyrektywę PSD II. Zgodnie z nią fintechy i inne tzw. podmioty trzecie mogą oferować nie tylko usługi podobne do tych Kontomatika, zwane AIS. Inne to tzw. PIS, polegające na inicjowaniu płatności z rachunku bankowego. Zezwolenia na oferowanie AIS i PIS wydaje nadzór finansowy, w Polsce to Komisja Nadzoru Finansowego.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies