Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mBank wchodzi do systemu Paybynet. Wykorzystał do tego tzw. API Premium

Zdaniem mBanku udostępnienie przez niego płatności Paybynet to pierwsze w Polsce zastosowanie otwartej bankowości w wersji premium

Biuro prasowe mBanku informuje o udostępnieniu przez tę instytucję przelewów w systemie Paybynet. To rozwiązanie podobne do tzw. pay by linków, tylko że obsługiwane nie przez pośredników takich jak Przelewy24 czy PayU a bezpośrednio przez KIR (operator systemów Elixir i Express Elixir). Dzięki temu nadawcą takich transakcji widocznym u odbiorcy pieniędzy zawsze jest klient zlecający płatność. Paybynet może być więc wykorzystywany np. w usługach publicznych, gdzie ta cecha jest kluczowa.

Obecnie przelewy w systemie Paybynet oferuje wiele instytucji, w tym m.in. Pekao, PKO BP, ING, Alior, BNP Paribas czy Getin. Brakowało tam mBanku, choć od dłuższego czasu instytucja mniej lub bardziej oficjalnie deklarowała, że wdrożeniem może być zainteresowana. Ze względu na konieczność przeprowadzenia innych prac, związanych m.in. z implementacją kolejnych regulacji, wdrożenie przekładano. Aż do teraz.

Przeczytajcie także: mBank umożliwi przelewy bez autoryzacji

– Od dawna jako mBank chcieliśmy uczestniczyć w systemie Paybynet. Dzięki zastosowaniu API Premium mogliśmy dołączyć do tego systemu bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych i długotrwałych prac wdrożeniowych – powiedziała serwisowi cashless.pl Joanna Erdman, dyrektor ds. projektów strategicznych mBanku.

Dodała, że dzięki wystawionemu API Premium to KIR podłączył się do systemu mBanku. – W rezultacie jesteśmy pełnoprawnym członkiem Paybynetu, nasi klienci mogą płacić we wszystkich serwisach obsługiwanych przez to narzędzie, np. na stronach gov.pl a my nie musieliśmy procesować tego wdrożenia w naszych systemach. Wierzymy więc, że rozwiązania oparte o API to przyszłość rozwoju aplikacji – powiedziała przedstawicielka mBanku.

Zdaniem Wojciecha Pantkowskiego, wiceprezesa KIR-u odpowiedzialnego za obszar usług internetowych i sprzedaży, wykorzystane rozwiązanie jest efektywne pod wieloma względami. – Ze strony banku, udostępnienie uniwersalnego API, daje duże możliwości optymalizacji wdrożeń i ułatwia zarządzanie zmianami w systemie. To usprawnia cały proces i pozwala na oszczędności kosztowe i czasowe – mówi serwisowi cashless.pl Wojciech Pantkowski.

Przeczytajcie także: Paybynet dostępny dla klientów spoza sektora bankowego

Jego zdaniem duże korzyści osiągają również podmioty, które chcą nawiązać współpracę z KIR oraz bankami. – Uniwersalne API ułatwia i przyspiesza prace integracyjne, które mogą być prowadzone bez dużego zaangażowania działów technicznych banku – dodaje wiceprezes KIR.

Według mBanku przeprowadzone wdrożenie Paybynetu jest pierwszym w Polsce zastosowaniem Premium API. Przypomnę, że większość banków udostępnia podmiotom trzecim, a więc np. fintechom, tzw. open API. To interfejs, za pomocą którego firmy posiadające odpowiednie zezwolenia wynikające z dyrektywy PSD II mogą uzyskać dostęp do danych klientów w bankach.

W ramach unijnej dyrektywy mogą jednak oferować tylko ściśle określone rodzaje usług, np. inicjowanie płatności czy agregowanie wielu rachunków w jednym miejscu. Dla banków konieczność wystawiania open API to koszty. W branży finansowej mówi się więc, że API Premium jest szansą na monetyzowanie otwartej bankowości przez same banki.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies