Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ważna informacja m.in. dla banków. KNF opublikował stanowisko w sprawie tzw. robo-doradztwa

Dokument opublikowany dziś przez KNF zawiera zalecenia dla instytucji oferujących usługi inwestycyjne wykorzystujące robo-doradztwo

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dzisiaj liczące kilkadziesiąt stron stanowisko dotyczące usług robo-doradztwa inwestycyjnego. Jak nadzór pisze w związanym z tym komunikacie, dokument w sposób kompleksowy odnosi się do najważniejszych zagadnień związanych ze zjawiskiem robo-doradztwa, które powinny być uwzględnione przez instytucje nadzorowane przez KNF i oferujące tego rodzaju usługi. Dokument można pobrać tutaj.

Przeczytajcie także: PONIP krytykuje KNF

Z informacji KNF wynika, że projekt stanowiska był szeroko konsultowany, a nadzór uwzględnił w nim wiele uwag zgłoszonych przez instytucje działające na polskim rynku usług finansowych. Publikacja dokumentu w sprawie robo-doradztwa jest kolejnym działaniem, które zostało zrealizowane przez KNF w ramach tzw. "Cyfrowej Agendy Nadzoru", czyli planu działań związanych z nowoczesnymi usługami finansowymi.

Opublikowane dziś przez KNF stanowisko w sprawie robo-doradztwa to nie pierwszy tego rodzaju dokument, jaki ostatnio ujrzał światło dzienne. Na przykład w czerwcu na stronie internetowej KNF pojawiły się wytyczne dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy. Spotkały się one z ostrą krytyką np. Polskiej Organizacji Niebankowych Instytucji Płatności. Więcej na ten temat w tekście Nowe wytyczne KNF na temat przeciwdziałania praniu pieniędzy. Mocna krytyka ze strony organizacji branżowej. Z kolei pozytywnie zostało ocenione stanowisko KNF w sprawie crowdfundingu. Więcej o tym w tekście KNF na temat crowdfundingu. Nadzór opublikował nowe stanowisko.

Przeczytajcie także: Rynek chwali nowe wytyczne KNF

Natomiast także dzisiaj KNF poinformował o dodaniu nowego podmiotu do listy tzw. publicznych ostrzeżeń. Trafiają na nią między innymi instytucje i firmy, które prowadzą działalność finansową bez stosownych zezwoleń. Na liście ostrzeżeń znalazła się dziś firma Runwill z siedzibą w Warszawie. Zgodnie z informacją KNF jest ona podejrzana o świadczenie usług płatniczych bez posiadania odpowiedniej licencji. Spółka nie jest mi jednak bliżej znana.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies