Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wpłatomaty trzymają się nieźle. Na rynku działa już ponad 8,5 tys. takich urządzeń

Sieć wpłatomatów w ciągu minionego kwartału urosła o ok. 130 urządzeń

Z danych zebranych przez cashless.pl wynika, że na koniec września na polskim rynku działały 8532 wpłatomaty. To o 128 maszyn więcej niż na koniec czerwca, gdy urządzeń takich było 8404, oraz o 331 więcej w porównaniu z wrześniem 2019 r. Maszyn służących do wpłacania gotówki przybywa systematycznie od dłuższego czasu. Dla porównania we wrześniu 2016 r. było ich niecałe 6 tys. Większość z nich to urządzenia dwufunkcyjne, czyli umożliwiające także wypłatę gotówki.

Przeczytajcie także: Raport cashless.pl na temat bankomatów w III kw. 2020 r.

Największą siecią wpłatomów w Polsce zarządza Euronet – na koniec minionego kwartału firma ta miała 2959 wpłatomatów, o 28 mniej niż kwartał wcześniej. Konkurująca sieć należąca do IT Card liczyła we wrześniu 2014 urządzeń, o 36 więcej niż w czerwcu. Na trzeciej pozycji uplasowała się sieć wpłatomatów zarządzana przez PKO BP. Bank miał 1121 maszyn, o 8 więcej niż kwartał wcześniej, a dalej były sieci Santandera, Pekao, Millennium i innych instytucji.

Przeczytajcie także: NBP podał informacje na temat rynku bankomatów w II kw. 2020 r.

Jak wspomniałem wyżej, sieć wpłatomatów w Polsce rośnie od dłuższego czasu, co jest m.in. efektem strategii instytucji finansowych, które np. poprzez politykę cenową wypychają obsługę gotówki ze swoich oddziałów właśnie do maszyn automatycznych. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w II kw. 2020 r. we wpłatomatach zdeponowano prawie 31 mld zł, o 1,5 mld zł więcej niż w II kw. 2019 r. W tym samym czasie wartość wypłat gotówki z bankomatów spadła, podobnie jak liczba samych urządzeń. Więcej na ten temat w tekście Bankomaty pod presją. W II kw. duży spadek liczby urządzeń oraz transakcji.


KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies