Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Korzystanie z aplikacji mObywatel będzie łatwiejsze. Użytkownicy będą mogli potwierdzać tożsamość za pomocą m.in. systemu mojeID

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel może być dostępna w ciągu najbliższych tygodni

Jak doniósł jeden z czytelników cashless.pl, w ciągu najbliższych tygodni w aplikacji mObywatel pojawić się ma nowa, ciekawa funkcja, czyli możliwość potwierdzania tożsamości przez użytkowników za pomocą systemu mojeID. Przypomnę, że obecnie można to robić jedynie za pomocą Profilu Zaufanego. Informację potwierdziło biuro prasowe resortu cyfryzacji.

Przeczytajcie także: To wdrożenie pokazuje potencjał takich usług jak mojeID

– Trwają ostatnie prace nad wdrożeniem aktualizacji aplikacji, umożliwiającej autoryzację w mObywatelu za pomocą tzw. węzła krajowego. Dzięki temu, poza Profilem Zaufanym, użytkownicy będą mogli skorzystać z innych dostępnych środków identyfikacji – np. mojeID – napisano w odpowiedzi na pytanie cashless.pl w tej sprawie. Nowe wdrożenie ma także skrócić ścieżkę autoryzacji z użyciem Profilu Zaufanego, co znacznie przyspieszy i ułatwi aktywację aplikacji. Obecnie trwają testy nowego rozwiązania, a termin udostępnienia go wszystkim użytkownikom ma zostać określony po ich zakończeniu.

Przypomnę, że mObywatel to aplikacja rządowa, która umożliwia korzystanie z takich dokumentów jak m.in. dowód rejestracyjny samochodu, legitymacje szkolne, mTożsamość (dane z dowodu osobistego), a w grudniu także prawo jazdy. Dzięki temu, wychodząc z domu, nie trzeba zabierać ze sobą portfela z tymi dokumentami. Niestety, nie wszystkie instytucje honorują jeszcze cyfrowe dokumenty, w tym przede wszystkim mTożsamość.

Przeczytajcie także: Prawo jazdy już wkrótce w aplikacji mObywatel

MojeID to system wprowadzony przez KIR, umożliwiający potwierdzanie tożsamości w sieci za pomocą danych bankowych. W trakcie takiego procesu użytkownik jest przekierowywany do serwisu swojego banku, gdzie musi się zalogować na konto, a następnie wraca na zewnętrzną stronę lub do aplikacji już z potwierdzoną tożsamością. Z tym że operator takiej aplikacji nie zna danych logowania na rachunek, a bank – aktywności klienta na portalu czy aplikacji.

Z kolei Profil Zaufany to narzędzie umożliwiające korzystanie z cyfrowych usług publicznych. Obecnie najłatwiej je aktywować, korzystając z bankowości elektronicznej (pozwala na to kilka dużych banków). Wreszcie węzeł krajowy to platforma umożliwiająca połączenie różnych narzędzi potwierdzania tożsamości z portalami instytucji publicznych. Z tego co wiem, na razie jedynym podmiotem, który zdołał zintegrować się z węzłem krajowym po stronie tzw. dostawców tożsamości, jest właśnie KIR ze swoim systemem mojeID.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies