Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ksiądz z terminalem? W Warszawie już chyba tak...

Na tacę daje się jeszcze gotówkę, ale datki zbierane "po kolędzie" można już zapłacić kartą. Przynajmniej tak informuje ogłoszenie jednej z warszawskich parafii

Zastanawiając się kiedyś nad tym, czy możliwe jest w przyszłości społeczeństwo bezgotówkowe, doszedłem do wniosku, że raczej nie w dającej się przewidzieć przyszłości. O ile łatwo wyobrazić sobie, że w sklepach płacimy wyłącznie kartą, to są jednak takie sfery życia, gdzie gotówka pozostanie niezastąpiona. Wydawało mi się, że jedną z takich sfer są na przykład datki przekazywane na Kościoł.

Przeczytajcie także: 9 najciekawszych kart 2015 r.

Okazuje się jednak, że rzeczywistość nie pierwszy raz mnie zaskakuje. Jeden z naszych czytelników przesłał zdjęcie, na którym widnieje ogłoszenie o zbliżającej się wizycie duszpasterskiej na jego osiedlu. To tzw. kolęda, podczas której księża odwiedzają domy swoich wiernych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że parafia informuje o możliwości złożenia datku za pomocą karty bankowej.

koleda karta

Ogłoszenie wygląda na autentyczne. Niestety, nie udało mi się potwierdzić informacji o możliwości składania datków kartą u źródła. Telefon w parafii nie odpowiada. Postaram się dodzwonić jutro rano. Gdyby się okazało, że to fake oczywiście zaktualizuję tekst.

Poza tym kolęda to jeszcze nie to samo, co terminal w kościele, dzięki któremu można by dawać na tacę kartą. Najwyraźniej jednak polscy księża dostrzegają zmieniającą się rzeczywistość i rozumieją, że przejście na obrót bezgotówkowy jest nieodzowne. Kierunek został wyznaczony, tylko patrzeć, jak pojawi się bezgotówkowa taca.

Przeczytajcie także: Liczba kart znów rośnie

W tym miejscu warto też przypomnieć, że podczas zbliżającego się kolejnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy również będzie można składać datki kartą, w tym bezstykowo. Już w ubiegłym roku WOŚP wyposażył część swoich wolontariuszy w przenośne terminale płatnicze. W tym roku akcja ma być rozszerzona. Więcej na ten temat w serwisie Cashless już w piątek.

Dziś, tj. w czwartek rano, okazało się, że ogłoszenie nie jest autentyczne. Sprostowanie znajduje się tutaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies