Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przejmowali konta bankowe za pomocą duplikatów kart SIM. Jest akt oskarżenia

Zorganizowana grupa przestępcza posługując się duplikatami kart SIM, ukradła co najmniej 850 tys. zł

Prokuratura Krajowa poinformowała, że przeciwko pięciu członkom zorganizowanej grupy przestępczej został skierowany akt oskarżenia w związku z włamywaniem się na konta bankowe i kradzieżą pieniędzy należących do firm z Wielkopolski. Oskarżeni w wieku od 29 do 60 lat tylko tam mieli ukraść przeszło 700 tys. zł. W swoim procederze wykorzystywali metodę podmiany karty SIM. Zatrzymanym osobom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Przeczytajcie także: PayPo nie będzie naliczać odsetek za nieterminowe wpłaty

Do szeregu kradzieży miało dojść w lipcu 2019 roku. Jednocześnie jednak prokuratura zarzuca mężczyznom pozyskanie blisko 140 tys. zł z rachunków osób fizycznych w maju 2019 roku – tym razem mowa o województwie mazowieckim. Za skradzione środki oskarżeni mieli kupować sztabki złota. Zatrzymane osoby były dobrze przygotowane do swojej działalności – oprócz sprzętu komputerowego posiadały sfałszowane dokumenty tożsamości oraz podrobione tablice rejestracyjne pojazdów.

W serwisie cashless.pl mogliście niejednokrotnie przeczytać o przestępstwach, w których wykorzystywano karty SIM. O procederze informowały instytucje takie jak Revolut czy ING. W takich przypadkach przestępcy zazwyczaj zaczynają od przejęcia danych logowania na rachunek przez internet. W tym celu wykorzystują np. podrobione strony serwisów bankowych. Gdy dostaną się na konto, pozyskują informacje pomocne w złożeniu wniosku o duplikat karty SIM. Jeżeli to się powiedzie, mogą zlecić przelewy autoryzując je kodami przychodzącymi w wiadomościach SMS.

Przeczytajcie także: Pierwsza firma telekomunikacyjna wprowadziła mojeID

Ten proceder znany jest od lat, złodzieje co jakiś czas do niego wracają. Aby obronić się przed takim atakiem, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa: sprawdzać w przeglądarce prawidłowość adresu banku, nie udostępniać wrażliwych danych w serwisach społecznościowych, czy nie instalować aplikacji mobilnych z nieznanych źródeł. Jednocześnie warto zachować wzmożoną czujność, gdy nagle przestanie działać karta SIM.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies