Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Alior w kłopotach. Najpierw przesunięcie publikacji wyników finansowych a teraz rezerwy na prawie 700 mln zł

Minionej nocy Alior opublikował komunikat giełdowy, w którym poinformował o odpisach i rezerwach w łącznej wysokości ponad 670 mln zł

To nie jest dobra informacja dla akcjonariuszy Aliora. Minionej nocy bank opublikował komunikat, w którym doniósł o odpisach i rezerwach na łączną kwotę 676 mln zł. Obciążą one wynik finansowy Aliora za I poł. bieżącego roku. To praktycznie przesądza, że w całym 2020 r. bank będzie miał dużą stratę. Przypomnę, że w I kw. bieżącego roku Alior odnotował zysk w wysokości 73 mln zł po spadku z ponad 100 mln zł w tym samym okresie roku ubiegłego. Zysk banku za cały 2019 r. wyniósł 253 mln zł.

Przeczytajcie także: Alior umożliwia cyfrową wysyłkę weksli

Z komunikatu Aliora wynika, że odpisy i rezerwy mają związek przede wszystkim ze spodziewanymi stratami kredytowymi wynikającymi z pandemii koronawirusa. Dodatkowo 98 mln zł to rezerwa na zwrot opłat z tytułu przedterminowej spłaty kredytów po tzw. małym TSUE (wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) a ponad 64 mln zł to odpis na utratę wartości w związku z przejęciem Meritum Banku.

Przeczytajcie także: Alior zapowiada zmiany w aplikacji mobilnej

Tego, że wynik finansowy Aliora w II kw. będzie słaby, można było się spodziewać po tym jak kilka dni temu bank przesunął z 6 na 19 sierpnia termin publikacji raportu półrocznego. Zresztą większość banków z Polski, które już opublikowały swoje dane finansowe za I poł. 2020 r., wykazała wyniki gorsze niż przed rokiem. Ma to związek m.in. z pogorszeniem jakości spłat kredytów, a także rekordowo niskimi stopami procentowymi, które mają negatywny wpływ na wynik odsetkowy instytucji.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies