Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rośnie średnia wartość transakcji kartą bezstykową

Coraz częściej płacicie zbliżeniowo za zakupy o wartości większej niż 50 zł

Ze statystyk MasterCarda wynika, że już 51 proc. transakcji kartami tej firmy w Polsce odbywa się bezstykowo. To niemal najlepszy wynik w Europie. Pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Czechy, gdzie udział płatności zbliżeniowych w całości transakcji kartami MasterCarda wynosi 72 proc. W większości krajów UE wskaźnik ten oscyluje wokół 10 proc. Warto dodać, że o szybko rosnącym udziale transakcji bezstykowych na naszym rynku donosi również konkurencyjna Visa. W jej przypadku sięga on już 50 proc.

Przeczytajcie także: Nie stawiajcie krzyżyka na prepaidach

- Transakcje zbliżeniowe, które pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno, bo w 2008 roku, szybko stały się standardem. Było to możliwe dzięki otwartości Polaków na technologiczne nowinki. Wskazywać to może, że nasi rodacy są już gotowi pójść o krok dalej i mogą się znaleźć w awangardzie użytkowników korzystających z rozwiązań płatniczych kolejnej generacji – uważa Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny oddziału MasterCarda w Polsce.

Firma podała również, że średnia płatność zbliżeniowa jej kartą wynosi u nas ok. 35 zł i rośnie. O ile bowiem w III kw. tego roku w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego liczba transakcji zbliżeniowych wzrosła o 89 proc., to wartość o 91 proc. Oznacza to, że polscy użytkownicy kart coraz częściej płacą bezstykowo za większe zakupy, gdy trzeba je potwierdzić PIN-em.

Przeczytajcie także: Karta z dynamicznym kodem wkrótce w Getinie

Dla porównania średnia wartość transakcji bezgotówkowej kartą wynosiła na koniec czerwca 73 zł. Ten z kolei wskaźnik spada. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że jeszcze w 2011 r. był większy niż 100 zł. Jego obniżanie wynika właśnie z popularyzacji kart bezstykowych, które ułatwiają szybkie płatności niewielkich kwot.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies