Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy Google Pay trafi wreszcie do wszystkich klientów Millennium? Mogą to sugerować ostatnie informacje

Millennium jest jednym z trzech dużych banków w Polsce, który jeszcze nie ma w swojej standardowej ofercie Google Pay

Większość banków detalicznych z Polski już dawno umożliwiła klientom korzystanie z Google Pay (zbliżeniowe płatności mobilne na urządzeniach z systemem Android). Wśród tych, które tego nie zrobiły, od dłuższego czasu pozostają Millennium, Pekao i PKO. To powoduje, że niemal każdy tekst w serwisie cashless.pl poświęcony płatnościom mobilnym rodzi pytania czytelników o to, czy, a jeżeli tak to kiedy, wymienione banki wprowadzą wreszcie Google Pay.

Przeczytajcie także: Więcej otwartej bankowości w Millennium

Oczywiście fakt, że wszystkie trzy instytucje nie pozwalają dodawać swoich kart do Google Pay nie znaczy, że ich klienci nie mogą płacić zbliżeniowo smartfonami z Androidem. Mają do dyspozycji alternatywne narzędzie, a więc zbliżeniowe płatności HCE, dostępne bezpośrednio w bankowości mobilnej. HCE nie pozwalają jednak zazwyczaj na płatności smartwatchami z systemem Wear OS. Dla większości klientów opór przed wprowadzeniem Google Pay jest więc niezrozumiały.

Natomiast zdaniem zwolenników HCE ważną zaletą tego instrumentu jest fakt, że bank nie musi się dzielić z Googlem danymi na temat transakcji realizowanych przez swoich klientów. I właśnie chęć obrony danych przed ich udostępnianiem amerykańskiej korporacji był w przeszłości zazwyczaj przytaczany przez bankowców z Millennium, Pekao i PKO jako argument za tym, by Google Pay nie wprowadzać. Postanowiłem sprawdzić, czy w tej sprawie coś się ostatnio zmieniło. I wygląda na to, że w przypadku Millennium można dostrzec symptomy nowego podejścia do Google Pay.

Przeczytajcie także: Millennium płaci za założenie u niego karty kredytowej

Już kilka miesięcy temu dotarły do mnie nieoficjalne informacje, że Bank Millennium podjął decyzję o wdrożeniu najpierw Garmin Pay a później Google Pay. Jak wiecie, pierwsze z tych rozwiązań już jest dostępne w Millennium – wdrożono je w marcu bieżącego roku. A co z drugim z nich? – Sytuacja związana z pandemią wymagała od nas, podobnie jak od innych banków i firm, zrewidowania dotychczasowych planów. Skupiamy się obecnie na digitalizacji klientów. Nie jesteśmy w stanie podać żadnej konkretnej daty – odpowiedziało na moje pytanie w sprawie ewentualnego udostępnienia Google Pay biuro prasowe Millennium.

Jak widzicie, odpowiedź ta nie pozwala przewidzieć, kiedy Google Pay trafi do wszystkich klientów Millennium. Daje im jednak nadzieję, że prędzej czy później tak się stanie, choć zaznaczyć muszę, że dociskani przeze mnie pracownicy banku stwierdzili ostatecznie wymijająco, że jeszcze trwają w tej sprawie analizy. Natomiast warto przypomnieć, że z Google Pay mogą już korzystać klienci Euro Banku, którzy swoje karty dodali do usługi przed wchłonięciem tej instytucji przez Millennium. Płacić za pomocą Google Pay mogą także posiadacze podarunkowych kart Goodie – fintechu, którego Millennium jest założycielem i właścicielem.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies