Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba płatności kartami za granicą rośnie choć wolniej niż w kraju

Za granicą najczęściej płacicie kartami za nocleg w hotelu i paliwo na stacji benzynowej

Ze statystyk Visa Europe wynika, że w okresie od lipca do końca października przebywając na zagranicznych wyjazdach zapłaciliście kartami o 17 proc. więcej razy, niż w tym samym okresie 2014 roku. W tym czasie wartość Waszych płatności kartami również wzrosła, ale już wolniej bo o 6 proc.

Wśród krajów, gdzie karty są przez Polaków używane najczęściej, przodują Niemcy, Chorwacja, Wielka Brytania i Włochy. Natomiast pod względem wartości wydatków są to odpowiednio Niemcy, Francja, Włochy i Stany Zjednoczone. Najwięcej pieniędzy za pomocą kart wydajecie w hotelach i na stacjach benzynowych. Na kolejnych miejscach znajdują się wydatki na rozrywkę, zakupy w supermarketach oraz sklepach odzieżowych.

Przeczytajcie także: Rośnie popularność systemu zastrzegam.pl

Choć wzrost popularności kart wśród polskich turystów może cieszyć, to warto zaznaczyć, że jeszcze szybciej liczba i wartość transakcji bezgotówkowych kartami rośnie w kraju. Z danych Narodowego Banku Polskiego za II kw. bieżącego roku (to najświeższe dane jakie mamy) wynika, że w okresie od kwietnia do czerwca zapłaciliście kartami w Polsce ponad 626 mln razy a wartość tych transakcji osiągnęła ponad 42 mld zł. Oznacza to wzrost w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego roku o 23 proc. pod względem wartości, i aż o 48 proc. pod względem liczby transakcji.

Natomiast z badań przeprowadzonych przez Visa Europe wynika, że choć Polacy korzystają z karty za granicą coraz częściej, to jednak połowa polskich podróżnych wyjeżdżając z kraju wymienia złote na walutę i zabiera ze sobą gotówkę. Głównym powodem takiego zachowania ma być obawa o brak możliwości zapłacenia kartą w miejscu docelowym podróży.

Przeczytajcie także: Zagłosujcie na najładniejszą kartę w Polsce 2015 r.

Zdaniem Jakuba Kiwiora, dyrektora ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Visa Europe, te obawy są bezpodstawne. – Nasze karty są akceptowane w 38 milionach placówek w ponad 200 krajach świata, a korzystanie z karty płatniczej - także za granicą - jest wygodne i bezpieczne, szczególnie w porównaniu z gotówką – powiedział przedstawiciel Visy.

O ile trudno się nie zgodzić w kwestii większego bezpieczeństwa kart niż gotówki, o tyle można się zastanawiać, czy z siecią akceptacji za granicą jest aż tak dobrze. Sam miałem przyjemność być niedawno we Frankfurcie nad Menem i na własnej skórze przekonać się, że znalezienie tam sklepu z terminalem wcale nie jest takie proste. Królują płatności gotówkowe i nawet bankomatów jest mniej niż w każdym dużym polskim mieście. W tym kontekście nie dziwi fakt, że Polacy najczęściej płacą kartami w hotelach i na stacjach benzynowych. Są to bowiem miejsca, które objęte są siecią akceptacji niemal w 100 proc., także za granicą.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies