Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Amethyst UE oraz Bdika. Dwie nowe firmy na liście małych instytucji płatniczych

Rejestr prowadzony przez KNF liczy już przeszło 50 podmiotów

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała wczoraj rejestr małych instytucji płatniczych, dopisując do niego wrocławską spółkę Amethyst UE. To druga firma, która w marcu uzyskała możliwość prowadzenia działalności jako MIP. Wcześniej, bo 5 marca, KNF dopisał do rejestru także warszawską spółkę o nazwie Bdika. Obie mogą m.in. przyjmować wpłaty, realizować przelewy czy wydawać instrumenty płatnicze.

Przeczytajcie także: Revolut oficjalnie startuje w USA

Po wczorajszej aktualizacji rejestr małych instytucji płatniczych KNF-u liczy już 54 wpisy. Nie oznacza to jednak, że tyle firm może działać jako MIP-y. Na liście znajdują się bowiem trzy pozycje z adnotacją "wykreślony". Dotyczą one spółek Billon Digital Services (inna spółka z jej grupy otrzymała licencję instytucji pieniądza elektronicznego), Haloart oraz IAI SA (na liście jest inna spółka z tej samej grupy).

Przeczytajcie także: Billon pozyskał od inwestorów 25 mln zł

Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj firmy wprowadzony w ustawie o usługach płatniczych z myślą m.in. o startupach fintechowych. Uzyskanie wpisu w tym rejestrze jest o wiele prostsze i tańsze niż uzyskanie licencji tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. MIP-y mają jednak pewne ograniczenia, np. mogą prowadzić działalność tylko na terenie Polski, a ich obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

Fot. monito.com

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies