Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fałszywe bilety lotnicze i atrakcyjne kandydatki na żony

To leitmotiv przesyłanego przez cyberprzestępców w III kw. spamu. Spada odsetek niechcianych wiadomości, rośnie za to liczba ataków phishingowych

Kaspersky Lab opublikował właśnie kwartalną analizę dotyczącą spamu i phishingu na świecie. Eksperci alarmują, że w III kw. 2015 r. w spamie wykorzystywano coraz bardziej zróżnicowane taktyki oszukiwania odbiorców i obejścia mechanizmów bezpieczeństwa. W tym okresie odnotowano też większą niż dotychczas liczbę ataków phishingowych.

Przeczytajcie także: Uważajcie na luki w zabezpieczeniach domowego sprzętu z Wi-Fi

Według raportu, w III kwartale 2015 r. spam stanowił 54,2 proc. ruchu e-mail, czyli o 0,8 pkt. proc. mniej niż poprzednio. Najwięcej spamu rozsyła się ze Stanów Zjednoczonych (15,3 proc.), Wietnamu (8,4 proc.) oraz Chin (7,2 proc.).

Wśród cyberprzestępców na popularności zyskał nowy sposób rozsyłania wiadomości phishingowych, czyli takich, przez które wyłudzane są informacje i wrażliwe dane użytkowników komputerów. W celu obejścia mechanizmów bezpieczeństwa tekst oraz oszukańcze odsyłacze są zamieszczane nie w treści e-maili, a w załączonym dokumencie w formacie PDF.

Spamerzy wykorzystali sezon wakacyjny, aby dostarczać fałszywe powiadomienia od podszywających się pod obsługę serwisów rezerwacji linii lotniczych oraz hoteli. W ten sposób rozprzestrzeniane były szkodliwe programy „udające” elektroniczne bilety lotnicze lub rezerwacje hotelowe. Inna ogólnoświatowa kampania spamowa zawierała oszukańcze oferty młodych kandydatek na żony głównie z Rosji i Ukrainy. W przypadku odpowiedzi na takie e-maile odbiorcom wysyłano dalsze wiadomości spamowe, a niektóre „panny młode” prosiły o pieniądze, aby mogły odwiedzić „zalotników”.

Przeczytajcie także: KNF idzie na wojnę z Europą?

W porównaniu do poprzedniego kwartału z 30 mln do ponad 36 mln wzrosła liczba odnotowanych i zablokowanych przez oprogramowanie Kaspersky ataków phishingowych. Przestępcy byli szczególnie aktywni w wakacje. Na przykład polscy przedsiębiorcy w lipcu b.r. otrzymywali e-maile od osób podszywających się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zawierały one sugestię błędnych rozliczeń z tytułu należności składkowych i mówiły o konieczności ich natychmiastowego sprostowania.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies