Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Euromiedziaki do likwidacji? Ma nad tym debatować Komisja Europejska

Koszty bicia, liczenia, przechowywania i transportu monet o niskich nominałach są zbyt wysokie

Komisja Europejska ma się dzisiaj zająć tematem wycofania ze strefy euro monet o nominale 1 i 2 centów. To jeden z projektów wpisujących się w szerszy plan ograniczenia biurokracji w Unii Europejskiej. Działanie ma też przynieść korzyści praktyczne i ekonomiczne – bicie wspomnianych monet, ich liczenie i transport są nieopłacalne.

Przeczytajcie także: EBC prezentuje pomysł na cyfrową walutę

Prace Komisji mają się opierać m.in. na raporcie, jaki przygotowano dla niej kilka kwartałów temu. Wynika z niego, że w eurostrefie nie ma nawet jednego państwa, którego większość mieszkańców opowiadałaby się za zachowaniem jedno- i dwucentówek. W mediach przywołuje się dane, z których wynika, że w samych Niemczech w latach 2016-2018 wybito 1,44 mld jednocentówek i 1,35 mld dwucentówek. W tym celu zużyto siedem tysięcy ton stali i 415 ton miedzi.

Biorąc pod uwagę, że znaczna część tych monet szybko wypada z obiegu, oznacza to duże obciążenie dla środowiska, utratę cennych metali i straty – koszt produkcji jednocentówki ma zauważalnie przekraczać jej wartość. Komisja Europejska może zatem wycofać bilon o najmniejszym nominale i zaproponować zaokrąglanie cen do pięciu centów. Co ciekawe, pod koniec ubiegłego roku Belgia sama wprowadziła taką zmianę.

Przeczytajcie także: W obiegu jest już ponad 20 mln banknotów o nominale 500 zł

Dyskusja na podobny temat od dawna prowadzona jest także w Polsce, ale na razie nie przyniosła ona konkretów. Czasem można się spotkać z opinią, że taki ruch oznaczałby początek końca tradycyjnego pieniądza i przejście na jego elektroniczną wersję. A to stwarza nowe problemy, o czym przekonują się chociażby mieszkańcy Nowego Jorku. Niedawno w amerykańskiej metropolii nakazano sklepom i punktem usługowym przyjmowanie płatności w gotówce.

Źródło: Deutsche Welle

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies