Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oddziały banków nikną w oczach

Tylko we wrześniu instytucje zamknęły 120 placówek bankowych

To dane z opublikowanych przed chwilą statystyk Komisji Nadzoru Finansowego. Wynika z nich, że we wrześniu banki posiadały 14653 filii, oddziałów i przedstawicielstw. Jeszcze w sierpniu było ich 14773. A we wrześniu w roku ubiegłym – 15232, czyli prawie 600 więcej niż obecnie.

Przeczytajcie także: Oddzialów mniej, ale wciąż trzymają się mocno

W ślad za kurczącą się siecią placówek stacjonarnych zmniejsza się również zatrudnienie. Na koniec września w bankach pracowało 170,5 tys. osób, czyli o ok. 400 mniej niż w sierpniu i o ponad 2 tys. mniej niż we wrześniu 2014 roku.

Zmniejszająca się sieć placówek bankowych nie powinna dziwić. Przestają pełnić rolę okienek kasowych, bo większość transakcji klienci wykonują samodzielnie za pomocą komputera i, coraz częściej, aplikacji na smartfonie. Do oddziału przychodzą po kredyt lub z reklamacją. Placówki znikają również z powodu konsolidacji rynku i fuzji, których ostatnio sporo. Przykłady to Nordea i PKO BP czy BGŻ i BNP Paribas.

Przeczytajcie także: Pół miliona konta wyparowało

Prawdopodobnie więc w kolejnych miesiącach będziemy świadkami kontynuacji trendu polegającego na ograniczaniu liczby oddziałów przez banki. Tylko BZ WBK, zgodnie z zapowiedzią prezesa Mateusza Morawieckiego, w perspektywie roku planuje zamknąć kilkadziesiąt z nich.

Ale KNF podał też informacje, z których banki powinny się cieszyć. Choćby zadłużenie klientów z tytułu posiadanych kart kredytowych. Mimo tego, że liczba plastików wciąż spada, użytkownicy korzystają z nich coraz aktywniej co przekłada się na rosnące wykorzystanie przyznanych limitów. Na koniec września zadłużenie na kartach wynosiło 12,9 mld zł, o 300 mln zł więcej niż przed rokiem.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies