Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przymusowa restrukturyzacja banku. Klienci PBS aż do wtorku nie zapłacą kartą i nie zalogują się na rachunek

PBS (Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku) to jeden z największych banków spółdzielczych w Polsce

Bankowy Fundusz Gwarancyjny podał w dzisiejszym komunikacie informację o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Odbywać się to będzie przy użyciu tzw. banku pomostowego, do którego przeniesiona zostanie wydzielona część PBS obejmująca m.in. depozyty klientów detalicznych i małych firm. Obsługa klientów została zawieszona do wtorku, co oznacza, że to tego dnia klienci nie zalogują się na swoje rachunki i nie zapłacą kartą, ani nie pobiorą za jej pomocą gotówki z bankomatu.

Przeczytajcie także: KNF zawiesza działalność kolejnego banku

Z komunikatu BFG wynika, że bank pomostowy będzie prowadził rachunki klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm na dotychczasowych zasadach. Będzie też gwarantował ich depozyty. Docelowo wydzielona część PBS ma zostać sprzedana inwestorowi lub inwestorom. Natomiast duże firmy i jednostki samorządu terytorialnego muszą się liczyć z tym, że przynajmniej część swoich środków utracą. Umorzone zostaną także obligacje wyemitowane przez PBS.

BFG podał, że alternatywą dla przymusowej restrukturyzacji była upadłość PBS, czyli scenariusz, w którym samorządy i duże firmy straciłyby całość środków, gdyż nie są one objęte gwarancjami BFG. Z kolei depozyty klientów indywidualnych czy małych firm byłyby chronione tylko do wysokości gwarancji BFG.

Przeczytajcie także: Dodajcie swoją firmę do Mapy Polskiego Fintechu

Zgodnie z raportem półrocznym PBS, suma bilansowa banku na koniec czerwca 2019 r. wynosiła ok. 2,8 mld zł. Bank należy więc do największych banków spółdzielczych w Polsce, ale w porównaniu z bankami komercyjnymi jest niewielki. Dla przykładu jeden z najmniejszych na rynku banków komercyjnych – BOŚ, ma aktywa wynoszące ok. 20 mld zł.

PBS nie należy do żadnego ze zrzeszeń banków spółdzielczych. W przeszłości wielokrotnie zasłynął wprowadzeniem na rynek nowoczesnych rozwiązań. Na przykład jako jeden z pierwszych, jeżeli nie pierwszy w Polsce, wdrożył bankomaty wypłacające gotówkę za pośrednictwem biometrii naczyń krwionośnych. Od dłuższego czasu oferuje klientom aplikację mobilną i płatności mobilne Google Pay. W ostatnim czasie instytucja zmagała się z odpływem klientów i wzrostem odpisów na zagrożone kredyty z lat ubiegłych.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies