Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
17 najważniejszych wydarzeń 2019 roku według Cashless. Przypomnijcie sobie, co się działo

Zapraszam na subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego roku

Rok 2019 obfitował w ważne wydarzenia na rynku finansowym a w szczególności w obszarze płatności i innowacyjnych usług. W krótkim z założenia podsumowaniu nie da się przypomnieć ich wszystkich. Dlatego wybrałem kilkanaście, moim zdaniem, najważniejszych. Przed zabawą sylwestrową przypomnijcie sobie, co się działo w mijającym roku.

100 proc. terminali na rynku akceptuje karty bezstykowe

Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, w których wszystkie terminale płatnicze są przystosowane do przyjmowania płatności zbliżeniowych przy pomocy kart i smartfonów. Jednocześnie organizacje płatnicze otrzymały zgodę Narodowego Banku Polskiego na podniesienie limitu na płatności bez wymaganej autoryzacji PIN-em z 50 do 100 zł. Zmiana ma zostać przeprowadzona w 2020 roku.

Idea Bank wycofuje mobilne wpłatomaty

Idea Bank był prekursorem rozwiązania pozwalającego za pomocą aplikacji mobilnej zamawiać w zasadzie w dowolne miejsce wpłatomat zintegrowany z samochodem. Instytucja wpadła jednak w kłopoty finansowe, w wyniku których została poddana restrukturyzacji. Wiosną 2019 r. zlikwidowano mobilne wpłatomaty, a później także Idea Hub-y, czyli oddziały bankowe pełniące jednocześnie funkcję coworkingową.

Zmiany w podejściu KNF do fintechu

Wiosna tego roku stała pod znakiem złych wieści dla branży fintech w Polsce. Najpierw poinformowano o odejściu z Komisji Nadzoru Finansowego dyrektora departamentu ds. fintech Artura Granickiego. Był on współautorem koncepcji wirtualnej i zdecentralizowanej piaskownicy regulacyjnej. Nic więc dziwnego, że wkrótce KNF zawiesił ten projekt, podobnie zresztą jak Fintech Hub, czyli internetowe centrum informacji na temat wsparcia projektów fintechowych.

Znikające banki

Najpierw BGŻ i Orange Finanse. Później Raiffeisen Polbank i Euro Bank. Chyba nigdy w przeszłości nie było tak, że w ciągu jednego roku z rynku zniknęło aż tyle marek bankowych. Większość z nich w efekcie fuzji i przejęć. Natomiast Orange Finanse przeszło do historii w rezultacie zamknięcia projektu prowadzonego przez mBank i Orange.

Billon uzyskuje licencję KNF

KNF w zasadzie od zawsze przez branżę fintech oceniany był jako ten, od którego licencję na działalność regulowaną otrzymać nie jest łatwo. Dowodem na to był brak choćby jednego zezwolenia udzielonego instytucji pieniądza elektronicznego. Ale zmieniło się to w mijającym roku. Wiosną licencję tzw. e-money otrzymała spółka Billon specjalizująca się w rozwiązaniach wykorzystujących technologię blockchain.

Powstaje P24 DotCard

Od dłuższego czasu na polskim rynku usług płatniczych trwa konsolidacja. Jednym z jej aktywnych uczestników jest grupa Nets, która najpierw przejęła firmy DotPay i eCard, a w 2019 r. – jednego z liderów rynku, czyli poznańską spółkę Przelewy24. W wyniku połączenia ich wszystkich powstała grupa P24 DotCard.

Ministerstwo Finansów zapowiada kasy aplikacyjne

To będzie prawdziwa rewolucja. Aby spełnić wymogi fiskalne, nie będzie trzeba kupować specjalnego urządzenia do rejestracji sprzedaży. Będzie je można zastąpić aplikacją na smartfonie. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia wprowadzającego aplikacyjne kasy fiskalne. Jest szansa, że pierwsze takie oprogramowanie zacznie działać w Polsce w 2020 r.

Zmiana na szczycie w polskim oddziale Visy

To koniec pewnej epoki. Odkąd wydano w Polsce pierwszą kartę z logo Visy na czele tej organizacji stała tu Małgorzata O’Shaughnessy. Ale w tym roku powiedziała: pas. Jej miejsce zajął Jakub Kiwior. Małgorzata O’Shaughnessy pozostała w organizacji, w której pełni funkcję doradczą.

Santander uruchamia nowy format oddziału

Mowa o Work/Cafe, który jest połączeniem oddziału bankowego, kawiarni i przestrzeni coworkingowej. Bank zapowiedział uruchomienie takiej placówki wiosną, a oddział ruszył jesienią 2019 r. Za złośliwość losu można uznać fakt, że zbiega się to w czasie z zamknięciem analogicznego projektu Hub, wprowadzonego kilka lat wcześniej po raz pierwszy w Polsce przez Idea Bank.

FinAi kończy sprzedaż kredytów

To jeden z najbardziej znanych na polskim rynku fintechów. Startował niemal w tym samym czasie co konkurencyjne Bancovo. Obie platformy ruszyły w odstępie kilku miesięcy ze sprzedażą kredytów przez internet przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Ale FinAi nie wytrzymał zderzenia z rynkiem i postanowił wycofać się z tej działalności oraz skoncentrować się na poszukiwaniu dla siebie innej niszy.

mBank wystawiony na sprzedaż

Mówiło się o tym od dawna, ale pogłoski wreszcie zostały potwierdzone. Pogrążony we własnych kłopotach Commerzbank, a więc niemiecki właściciel mBanku, wystawił polskie aktywo na sprzedaż. Zainteresowanie przejęciem mBanku jest spore, zarówno ze strony polskich jak i zagranicznych instytucji. Finalizacji poszukiwania nowego inwestora należy spodziewać się w 2020 roku.

Przepisy o otwartej bankowości wchodzą w życie

14 września 2019 r. to symboliczny początek otwartej bankowości w Polsce. Tego dnia weszły w życie przepisy dyrektywy PSD II, wprowadzające m.in. silne uwierzytelnienie oraz obowiązek udostępniania przez banki danych o rachunkach swoich klientów. Pierwszym fintechem z Polski, który uzyskał zgodę na korzystanie z otwartej bankowości, był Kontomatik. Pierwszym bankiem, który dzięki PSD II umożliwił agregację rachunków z innych instytucji, został ING Bank Śląski.

mBank uruchamia bramkę PayNow

PayNow to bramka do płatności przeznaczona dla sklepów internetowych. mBank jest drugim bankiem na polskim rynku, który tego rodzaju rozwiązanie wdrożył produkcyjnie. Wcześniej podobną innowację pod marką imoje uruchomił ING Bank Śląski.

Lidl zapowiada wdrożenie w Polsce Lidl Pay

Różnego rodzaju "pay"-ów w Polsce jest już kilka. A będzie jeszcze jeden. Latem 2019 r. cashless.pl na podstawie nieoficjalnych informacji doniósł, że niemiecka sieć handlowa przymierza się do uruchomienia w Polsce płatności Lidl Pay. Jesienią władze sieci potwierdziły to, zapowiadając produkcyjne wdrożenie tego rozwiązania na początek 2020 r.

Kolejny Soft POS na polskim rynku

Pierwszą aplikację, za pomocą której można przyjmować na smartfonie płatności zbliżeniowe, wprowadziły jakiś czas temu Polskie ePłatności. Później swoją koncepcję zaprezentowała wspólnie z Samsungiem spółka First Data Polska. A jesienią 2019 r. trzeciego Soft POS-a pokazała polska spółka Payarto. Debiut miał miejsce podczas Impact fintech w Katowicach.

Symboliczny koniec społecznościowego pożyczania w Polsce

Kokos.pl to pierwsza próba wprowadzenia na polskim rynku platformy pożyczek społecznościowych. Ale ta forma aktywności finansowej nigdy nie zdobyła nad Wisłą dużej popularności. Głównie ze względu na wątpliwości prawne i regulacyjne. Symbolem tych kłopotów może więc być ogłoszenie przez administratora serwisu Kokos.pl zakończenia jego działalności. Nowych kont w serwisie nie można zakładać od grudnia 2019 r.

Cyfrowa agenda KNF

Pod koniec 2019 r. władze KNF ogłosiły nowe otwarcie dla branży fintech. Regulator zapowiedział kolejne inicjatywy wspierające rozwój tej branży, znoszenie barier rozwojowych i piaskownicę regulacyjną. Przedstawiciele sektora finansowego wyrażają nadzieję, że tym razem to może się udać, dając w ten sposób kredyt zaufania nowemu dyrektorowi departamentu ds. fintech w KNF Zbigniewowi Wilińskiemu.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies