Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
5 prostych sposobów na to, jak zwiększyć bezpieczeństwo swojej karty

Jeżeli poznacie tych kilka zasad i zaczniecie je stosować w codziennym życiu, już nikt nigdy nie ukradnie Wam pieniędzy z karty

Kradzieże przy użyciu kart w Polsce to margines. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że choć ich liczba i wartość rośnie, to nadal dotyczy to niewielkiej części transakcji. Ponadto klientów chroni ustawa o usługach płatniczych. Daje ona dużo praw użytkownikom kart i w znacznym stopniu zabezpiecza interesy tych, którzy padną ofiarą przestępstwa.

Mimo to wciąż są ludzie, którzy nie korzystają z kart w internecie albo nie płacą zbliżeniowo, bo uważają, że jest to niebezpieczne. Nawet jeśli ich obawy są niesłuszne, to faktem jest, że gdy do kradzieży rzeczywiście dojdzie, strata może być bolesna, a odzyskanie pieniędzy od banku nastręcza wielu problemów i długo trwa. Dlatego warto wyrobić w sobie kilka prostych nawyków, dzięki którym korzystanie z kart stanie się jeszcze bezpieczniejsze.

1. Nie spuszczajcie karty z oka

Gdy płacicie za coś w sklepie, sami wkładajcie lub zbliżajcie kartę do czytnika, najlepiej nie pokazując nikomu rewersu. W ten sposób zabezpieczycie się przed ryzykiem skopiowania danych karty przez obsługę. Przestępcom wystarczy zdjęcie obu stron karty. Choć to przypadki niezmiernie rzadkie, to zdarza się, że złodzieje uzyskują dane karty przeglądając nagrania z kamer monitorujących wnętrze sklepu. Jeżeli terminal w sklepie nie jest wyposażony w PIN-pad do samodzielnego użycia karty i musicie ją podać obsłudze, nie spuszczajcie jej z oczu nawet na moment.

2. Zawsze zakrywajcie PIN, także w sklepie

Wprowadzając PIN, należy zakrywać klawiaturę i to nie tylko gdy wyciągajamy pieniądze z bankomatu. Trzeba to robić za każdym razem, także płacąc kartą w sklepach czy restauracjach. Znane są przypadki, gdy sprzedawcy przekazywali PIN przestępcom, którzy następnie kradli kartę z kieszeni klienta i opróżniali konto w najbliższym bankomacie, nim właściciel zdążył ją zastrzec.

3. Często sprawdzajcie saldo na rachunku

Teraz jest to niezwykle proste. Większość banków oferuje już aplikacje mobilne, dzięki którym sprawdzenie salda trwa kilka chwil i można to zrobić niemal w każdym miejscu i o każdej porze. Niektóre z nich są wyposażone w tzw. widgety pozwalające na sprawdzenie salda nawet bez logowania. Inne działają na zasadzie wysyłania wiadomości push z informacją o każdym ruchu na rachunku. Można też korzystać z alarmów smsowych. Im częściej będziecie kontrolować stan swojego konta, tym większe prawdopodobieństwo, że wykryjecie nawet najmniejszą podejrzaną transakcję i będziecie mogli zainterweniować, np. zastrzegając kartę.

4. Zarządzajcie limitami karty

Możliwość zarządzania limitami to wciąż niedoceniana funkcja internetowych serwisów transakcyjnych. Pozwala niemal dowolnie określać liczbę i wartość operacji kartą możliwych do wykonania jednego dnia czy miesiąca. Jeżeli na przykład rzadko lub w ogóle nie korzystacie z bankomatu, możecie ustanowić zerowe limity na transakcje gotówkowe. Wówczas nikt z bankomatu pieniędzy nie wyciągnie, nawet jeżeli pozna numer PIN.

Zarządzanie limitami można też wykorzystać do zwiększenia bezpieczeństwa transakcji w sieci. Po wykonaniu zakupów w sklepie internetowym można obniżyć limit na płatności online, unikając w ten sposób strat, gdy np. dane waszej karty ze sklepu wyciekną. Aby ponownie dokonać zakupów w sieci wystarczy podnieść limity, by po płatności ponownie je obniżyć. Trochę jest z tym zabawy, ale ryzyko fraudu internetowego spada niemal do zera.

5. Korzystajcie z cash backu

Bankomat to ulubione urządzenie złodziei. Znają oni wiele sposobów na dobranie się za jego pomocą do pieniędzy na Waszym koncie. Najczęściej stosują tzw. skimming. Polega on na tym, że dane karty są kopiowane za pomocą specjalnej nakładki umieszczonej tam, gdzie do bankomatu wkładamy kartę. Poprzez to urządzenie karta jest skanowana, a uzyskane w ten sposób dane przesyłane za granicę. Tam na ich podstawie powstaje duplikat karty, którą złodzieje wypłacają gotówkę.
Jak uniknąć ryzyka? Jeśli potrzebujecie drobnych kwot w gotówce korzystajcie z tzw. cash backu. To usługa umożliwiająca wypłatę pieniędzy z kasy sklepowej przy okazji dokonywania zakupów. Oferuje ją już 50 tys. placówek w całym kraju.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies