Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Millennium też gotowy na PSD II. Udostępnił produkcyjnie Polish API

Wcześniej rozwiązanie wdrożyło kilka innych instytucji. Pozostałe zrobią to prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych dni

Millennium poinformował w komunikacie prasowym o wdrożeniu produkcyjnej wersji rozwiązania o nazwie Polish API. To interfejs, który zapewnia dostęp do rachunków osobistych tzw. podmiotom trzecim, a więc np. fintechom świadczącym usługi płatnicze. Konieczność wdrożenia produkcyjnego API przed 14 czerwca wynika z dyrektywy PSD II.

Przeczytajcie także: BNP Paribas udostępnił produkcyjne API

Zgodnie z unijnymi przepisami podmioty trzecie (tzw. TPP) będą mogły świadczyć w oparciu o bankowe API takie usługi jak: dostęp do informacji o rachunku a więc np. historii transakcji (AIS - Account Information Service), potwierdzenie dostępności środków na rachunku (CAF- Confirmation of Availability of Funds) i inicjowanie płatności (PIS - Payment Initiation Service).

Przeczytajcie także: Trzeci bank z produkcyjnym API

Pierwszym bankiem na polskim rynku, któremu udało się wdrożyć produkcyjnie API był BNP Paribas. Później dołączyły do niego m.in. Getin i Santander. Należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych dni zrobią to inne liczące się na rynku instytucje. Zgodnie z dyrektywą PSD II powinny tak postąpić do 14 czerwca. Jeśli nie dopełnią formalności, mogą mieć trudności z uniknięciem tzw. opcji fallback. Polega ona na udzieleniu podmiotom trzecim dostępu do interfejsu klienckiego. Banki nie chcą godzić się na to m.in. ze względów bezpieczeństwa.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies