Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak rozliczyć podatek od zysków z inwestycji w pożyczki społecznościowe. Poradnik Cashless

Inwestujecie w pożyczki za pośrednictwem takich platform jak Mintos, Bondora czy eMonero? Zobaczcie jak wypełnić PIT za 2018 r.

Nieubłaganie zbliża się ostateczny termin wysłania do urzędów skarbowych PIT-ów za 2018 r. Jeśli w ubiegłym roku inwestowaliście w pożyczki czy kredyty za pośrednictwem platform internetowych, a nie jesteście pewni, w jaki sposób obliczyć podatek od osiągniętych w ten sposób zysków, przeczytajcie ten poradnik.

Redakcja Cashless poprosiła firmę Mintos, operatora jednej z dostępnych w sieci platform pośredniczących w inwestowniu w pożyczki, by podpowiedziała czytelnikom serwisu, jak powinni wypełnić zeznania podatkowe. Mintos to łotewski startup z sektora fintech założony w 2015 r. i zarządzający internetową platformą łączącą tych, którzy chcą inwestować w kredyty i pożyczki, z firmami z sektora pozabankowego, które ich udzielają. Dzięki platformie, każdy może uzyskać oprocentowanie wyższe niż na bankowych lokatach, a firmy pożyczkowe zwiększyć akcję kredytową.

Przeczytajcie także: Mintos chce być jak Revolut lub Curve

– Łotewskie ustawodawstwo podatkowe nie przewiduje pobrania przez Mintos podatku od przychodu z odsetek od pożyczek, które to odsetki są wypłacane polskiemu rezydentowi podatkowemu, podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych nieprowadzącemu działalności gospodarczej – tłumaczy Maciej Hełmecki, dyrektor sprzedaży odpowiedzialny za rozwój Mintosa w Polsce. Dodaje, że podatek taki powinien zatem zostać rozliczony samodzielnie przez polskiego podatnika.

Jak wypełnić zeznanie podatkowe jako osoba fizyczna?

W zależności od formularza zeznania, przy pomocy którego podatnik dokonuje rozliczenia rocznego, podatek powinien być wykazany w zeznaniu:
• PIT 36 – w części M w przypadku uzyskiwania przez podatnika przychodu z odsetek zakwalifikowanego do źródła "kapitały pieniężne";
• PIT 36L – w części K w przypadku uzyskiwania przychodu z odsetek zakwalifikowanego do źródła "kapitały pieniężne";
• PIT 38 – w części E w przypadku uzyskiwania przez podatnika przychodu z odsetek zakwalifikowanego do źródła "kapitały pieniężne";
• PIT 39 – w części E w przypadku uzyskiwania przez podatnika przychodu z odsetek zakwalifikowanego do źródła "kapitały pieniężne".

W tych formularzach podatnik powinien wykazać kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego odpowiadającą iloczynowi uzyskanego przychodu oraz wynikającej z ustawy stawki podatkowej w wysokości 19 proc.

Jak wypełnić zeznanie podatkowe jako osoba prowadząca działalność gospodarczą?

W przypadku, gdy podatnik uzyskuje odsetki w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, wówczas przychód z tego tytułu dolicza do pozostałych przychodów uzyskiwanych ze źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza" i dokonuje rozliczenia podatku dochodowego w zeznaniu właściwym dla wybranej przez siebie formy opodatkowania uzyskanych dochodów. – Jednocześnie, w takiej sytuacji podatnik uwzględnia przychód z otrzymanych odsetek dla potrzeb obliczenia zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego – wyjaśnia Maciej Hełmecki.

Podsumowanie, czyli o czym warto jeszcze wiedzieć

Przychód z tytułu odsetek od nabytej wierzytelności wynikającej z umowy pożyczki uzyskiwany przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych – polskiego rezydenta podatkowego podlega w Polsce opodatkowaniu według stawki podatku w wysokości 19 proc. Przychód taki podlega opodatkowaniu bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów.

Przeczytajcie także: Estońska Bondora uruchamia swój serwis po polsku

Warto też pamiętać, że przychód z tytułu odsetek może podlegać opodatkowaniu w państwie źródła odsetek, o ile ustawodawstwo podatkowe tego kraju przewiduje opodatkowanie takiego przychodu. Natomiast w przypadku, gdy przychód z tytułu odsetek uzyskiwany przez polskiego Inwestora za pośrednictwem internetowej platformy zostałby zakwalifikowany jako przychód z działalności gospodarczej, wówczas do rozliczenia podatkowego stosuje się zasady właściwe dla opodatkowania działalności gospodarczej wybrane przez konkretnego podatnika – inwestora.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies