Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oferują Wam atrakcyjne przedmioty w zamian za pokrycie kosztów przesyłki? Policja ostrzega, że to najpewniej oszustwo

W ostatnim czasie służby odnotowują przypadki kradzieży pieniędzy z rachunków osób, które zapłaciły za dostawę "darmowych" produktów zamówionych w internecie

Komenda Główna Policji opublikowała na swojej stronie internetowej ostrzeżenie przed kolejnym oszustwem polegającym na kradzieży pieniędzy z rachunków internetowych. Przestępcy oferują na aukcjach lub w serwisach społecznościowych atrakcyjne przedmioty za darmo. Zamawiający je internauta zobowiązany jest jedynie do pokrycia kosztów przesyłki. I tu zaczynają się problemy.

Przeczytajcie także: Oświadczenie Tpay.com w sprawie Aleshop

W komunikacie policja informuje, że ofiara oszustwa otrzymuje wiadomość e-mail lub SMS z linkiem, który ma kierować do systemu płatności. Tak naprawdę po klinięciu w niego wyświetla się strona internetowa zarządzana przez przestępców. Podanie tam loginu i hasła do bankowości internetowej powoduje przejęcie kontroli nad rachunkiem osobistym przez oszustów i utratę oszczędności.

Przeczytajcie także: ARP ma zbudować cały ekosystem fintech

W opisanych przez policję przypadkach kradzieży pieniędzy stosunkowo nowy, aczkolwiek wykorzystywany już w przeszłości, jest pomysł zwabienia ofiar możliwością bezpłatnego otrzymania wartościowych przedmiotów. Natomiast sposób przejęcia kontroli nad rachunkiem poprzez fałszywą stronę pośrednika płatności to już prawdziwa plaga. Najczęściej złodzieje wykorzystują ten mechanizm domagając się od przypadkowych internautów dopłat drobnych kwot do rachunków za rzekomo zamówione w sieci zakupy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: MALWARE, FRAUD

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies