Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oszustwo przy wykorzystaniu kodów Blik wciąż groźne. Alior ostrzega

Wcześniej komunikat bezpieczeństwa w tej sprawie opublikowało biuro prasowe operatora systemu Blik

Alior ostrzegł swoich klientów przed rosnącą skalą oszustw przy wykorzystaniu kodów Blik. W komunikacie na swojej stronie internetowej bank opisuje scenariusz takiego ataku. Przestępcy najpierw przejmują kontrolę nad kontem przypadkowej osoby w portalu społecznościowym, w tym przede wszystkim na Facebooku. Następnie rozsyłają do jej znajomych prośbę o niewielką pożyczkę i przekonują, że szybko zwrócą pieniądze. Poniżej przykładowy zapis takiej rozmowy.

Podczas dyskusji przestępcy nakłaniają swoje ofiary do przekazania pożyczki za pośrednictwem systemu Blik. Wykorzystują w ten sposób szybkość działania tego systemu. Wygenerowany przez "pożyczkodawcę" kod Blik mogą użyć w bankomacie i podjąć gotówkę. W ten sposób pieniądze są właściwie nie do odzyskania.

Przeczytajcie także: Operator Blika ostrzega przed nowym oszustwem

Scenariusz oszustwa, przed którym ostrzega teraz Alior, został zidentyfikowany już parę miesięcy temu. Biuro prasowe Polskiego Standardu Płatności – operatora Blika, już w styczniu pisało o tym w komunikacie bezpieczeństwa. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Przeczytajcie także: Promocja dla blikowiczów od Pekao

Natomiast Alior przestrzega też swoich klientów przed klikaniem w linki do płatności zawarte w wiadomościach e-mail bądź SMS. Korespondencja tego typu jest kierowana przez przestępców do przypadkowych osób i zawiera informację o konieczności dopłaty poprzez link niewielkiej kwoty z tytułu usług kuriera, faktury czy za produkt zamówiony w internecie. Linki tego typu prowadzą do fałszywej strony internetowej operatora płatności lub banku, gdzie wrażliwe dane ofiar przechwytywane są przez oszustów.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: BLIK, FRAUDY, ALIOR

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies