Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
Najpierw ostrzeżenia a teraz licencje. Pierwsze giełdy kryptowalut w rejestrze małych instytucji płatniczych KNF-u

Wcześniej nadzór kilka tego typu firm wpisał na listę tzw. publicznych ostrzeżeń

Komisja Nadzoru Finansowego dopisała do rejestru małych instytucji płatniczych kilka nowych spółek. Wśród nich znalazła się także firma Tapik z Poznania. Jak donosi serwis Comparic.pl, firma już za dwa tygodnie ma uruchomić giełdę kryptowalut bitclude.com. Jak mówi cytowany przez Comparic.pl prezes spółki Jakub Wierzcholski, po długich rozmowach z nadzorcą udało się wypracować rozwiązania, które pozwoliły firmie znaleźć się w rejestrze MIP.

Przeczytajcie także: Kolejna kryptogiełda na liście ostrzeżeń KNF

Wydarzeniem pochwalił się na Twitterze także Artur Granicki, szef departamentu ds. fintech w KNF. Podkreślił, że będzie to pierwsza giełda kryptowalut z polskim zezwoleniem. Przypomniał też, że firma uczestniczyła w funkcjonującym od ubiegłego roku programie Innovation Hub.

Dopisanie spółki Tapik do rejestru MIP należy rozpatrywać w kontekście innych działań KNF-u, który kilka kryptogiełd umieścił na liście tzw. publicznych ostrzeżeń. Wczoraj zrobił tak np. z giełdą BitMarket24. Z wyjaśnień biura prasowego nadzoru towarzyszących ogłoszeniu decyzji wynika, że jeśli giełda oferuje tzw. wirtualną portmonetkę, za pośrednictwem której klienci inwestują w cyfrowe pieniądze, musi mieć licencję instytucji płatniczej, a BitMarket24 takiej nie posiada.

Przeczytajcie także: Wszystkie instytucje złożyły wnioski reautoryzacyjne

Wydaje się więc, że pomysł spółki Tapik jest próbą wyjścia naprzeciw oczekiwaniom KNF. Pamiętać jednak przy tym trzeba, że zezwolenie na działanie w charakterze MIP ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest np. limit obrotu – po przekroczeniu równowartości miliona euro miesięcznie operator musi o tym poinformować nadzór i złożyć wniosek o tzw. dużą licencję krajowej instytucji płatniczej.

Natomiast jeśli chodzi o sam rejestr MIP, to oprócz firmy Tapik pojawiło się tam wczoraj kilka innych podmiotów. Wśród nich znalazły się: Parkmar Inkaso z Bydgoszczy, Coinquista z Warszawy (to prawdopodobnie też kryptogiełda, ale jeszcze nie działa), IAI ze Szczecina (spółka kiedyś ubiegała się już o licencję KIP, ale KNF odmówił jej udzielenia odpowiedniego zezwolenia) oraz Financial Company Korona z Warszawy.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies