Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Visa: kryzys szybko nauczył Greków korzystania z kart

Pod względem liczby transakcji bezgotówkowych wykonywanych kartami bankowymi Grecy jeszcze do niedawna byli na szarym końcu w UE. Teraz to się może bardzo szybko zmienić

Zgadnijcie, ile statystyczny Grek wykonał w 2013 roku płatności pojedynczą kartą bankową. Niewiele ponad 4, słownie - cztery. Z danych Europejskiego Banku Centralnego wynika, że to był najgorszy wynik w Unii Europejskiej. Dla porównania karta wydana przez bank działający w Polsce została użyta do płatności bezgotówkowych średnio ponad 40 razy. Najlepszym wynikiem w tym rankingu, wynoszącym 148, mogła pochwalić się Dania.

Oczywiście ze względu na rozwój sektora turystycznego w tym kraju Grecja ma dobrze rozbudowaną infrastrukturę płatniczą. Możemy jej na przykład zazdrościć liczby terminali kartowych przypadających na milion mieszkańców. U nas to ok. 8,5 tys., podczas gdy w Grecji to aż 24,7 tys. Do niedawna korzystali z nich przede wszystkim obcokrajowcy. Ale teraz to się zmienia.

Przeczytajcie także: Pekao kończy wydawnictwo kart przedpłaconych

Jak podaje Visa, kryzys w tym zamknięcie banków i wprowadzenie dziennego limitu na wypłaty gotówki w wysokości 60 euro, spowodował ogromną zmianę zwyczajów płatniczych. W Grecji od zawsze dominującą formą płatności była gotówka, a karty używane były od wielkiego dzwonu, co ilustrują dane przedstawione przeze mnie na początku.

Jednak w okresie dwóch tygodni od ograniczenia w Grecji wypłat gotówki, Visa, do której należy 60 proc. tamtejszego rynku kart, odnotowała wzrost liczby płatności plastikami o 135 proc. w porównaniu z dwutygodniowym okresem przed wprowadzenia limitu. Największe wzrosty odnotowano w liczbie płatności za artykuły spożywcze, lekarstwa i ochronę zdrowia (ponad 200 proc.) oraz paliwo (193 proc.).

Przeczytajcie także: Są pierwsze w Polsce wpłatomaty, które przyjmują dolary i euro

– W normalnych warunkach przejście od płatności gotówkowych do elektronicznych zajmuje całe lata. Tymczasem Grecja pokazała, że taka transformacja jest możliwa w naprawdę krótkim czasie – mówi Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Visa Europe.

Tak ogromny wzrost liczby płatności kartami w Grecji jest wynikiem zarówno zwiększenia skali płatności przez posiadaczy już wydanych kart, jak i rozpoczęcia używania kart przez osoby, które do tej pory ich nie posiadały. Według danych zebranych w bankach i zacytowanych przez dziennik Kathimerini, tylko w lipcu wydano w Grecji ponad 1,1 mln kart płatniczych, a doniesienia z poszczególnych banków mówią o dużym wzroście liczby wniosków o wydanie karty m.in. ze strony emerytów, którzy tradycyjnie odbierali pieniądze w gotówce w oddziale banku.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies