Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płatności bezgotówkowe zdobywają kolejny rynek. Już 20 proc. automatów vendingowych w Polsce wyposażonych jest w terminale

Elavon chwali się, że obsługuje połowę działających nad Wisłą maszyn akceptujących płatności kartami i smartfonami

Według międzynarodowej organizacji European Vending Association, w Polsce funkcjonuje ok. 65 tys. maszyn vendingowych. To m.in. automaty z napojami i przekąskami. Z tego płatności bezgotówkowe kartami oraz smartfonami obsługuje już 13 tys. urządzeń. Oznacza to, że obecnie już w co piątej maszynie vendingowej możecie znaleźć terminal. Rozwój sieci akceptacji kart w tej branży postępuje więc dość szybko. Jeszcze jesienią 2016 r., gdy firma Automatspec jako pierwsza z wielkich operatorów automatów wdrażała POS-y do swoich maszyn, znalezienie takiej z terminalem nie było łatwe.

Przeczytajcie także: Credit Agricole będzie sprzedawać terminale Elavonu

Tymczasem jak deklarują przedstawiciele firmy Elavon, obsługuje ona prawie 8 tys. terminali w maszynach vendingowych w Polsce. Instytucja chlubi się zatem, że już połowa działających tu bezgotówkowych automatów z napojami i przekąskami ma POS, w którym płatności rozlicza polski oddział Elavonu. Taki wynik był możliwy do osiągnięcia m.in. dzięki umowom podpisanym z firmami Nayax i Vendotek dostarczającymi rozwiązania płatnicze właścicielom urządzeń vendingowych. Kooperacja z tymi firmami ma być rozszerzana także na inne kraje Europy, co ma pozwolić zwiększyć w przyszłym roku liczbę maszyn obsługiwanych przez Elavon o kolejne 10 tys.

Przeczytajcie także: Po co jest certyfikat zgodności ze standardem PCI?

Vending to jedna z ostatnich branż na polskim rynku, która otwiera się na płatności bezgotówkowe. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec czerwca działało w Polsce ponad 700 tys. terminali płatniczych – o 50 tys. więcej niż na koniec marca bieżącego roku oraz o ok. 120 tys. więcej niż w czerwcu roku ubiegłego. Przyspieszenie w budowie sieci akceptacji kart widoczne w II kw. br. to w sporej mierze zasługa programu fundacji Polska Bezgotówkowa, w którym uczestniczą wszyscy najważniejsi operatorzy POS-ów w Polsce. Fundacja chwali się, że od początku funkcjonowania jej programu wydała już 80 tys. terminali.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies