Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polska dostosowała się do dyrektywy PSD II. Ustawa z podpisem prezydenta

Nowe prawo wejdzie w życie 14 dni od daty ogłoszenia

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że podpisał on nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która implementuje do polskiego prawodawstwa unijną dyrektywę PSD II. Wcześniej nowe prawo zostało przyjęte przez parlament. Dyrektywa, o której mowa, obowiązuje od 13 stycznia bieżącego roku. Oznacza to, że Polska dostosowała się do nowych przepisów z niewielkim opóźnieniem.

Przeczytajcie także: Wzrośnie limit na płatności bez PIN

Dyrektywa PSD II wprowadza nową rzeczywistość w branży finansowej. Przede wszystkim będą mogły powstać nowe firmy, które na określonych zasadach otrzymają dostęp do rachunków bankowych swoich klientów i będą mogły świadczyć nowe kategorie usług. Fintechy będą więc mogły w imieniu klientów zlecać płatności internetowe lub analizować historię transakcji płatniczych. Ponadto Komisja Nadzoru Finansowego zyskała obowiązek przygotowywania wiążących odpowiedzi na zapytania podmiotów gospodarczych. KNF będzie też na uproszczonych zasadach przyznawać licencję małej instytucji płatniczej.

Przeczytajcie także: KNF może zmienić podejście do kryptowalut

PSD II wprowadza też pewne zmiany dla konsumentów. Warto np. zwrócić uwagę na zmniejszenie kwoty odpowiedzialności użytkownika karty płatniczej za ewentualne fraudy. Obecnie jest to równowartość 150 euro. PSD II zmniejsza tę kwotę do 50 euro. Ponadto banki mają wprowadzić tzw. silne uwierzytelnienie klienta, co oznacza, że w określonych sytuacjach osoba logująca się na konto internetowe będzie musiała podawać nie tylko login i hasło, ale także kod jednorazowy z wiadomości SMS.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies