Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Podwyżki w cenniku PKO. Bank informuje o nich klientów na poczciwych płytach CD

Od 4 sierpnia część klientów PKO będzie płacić więcej za korzystanie z kart i rachunków. Do oferty wchodzą nowe karty wielowalutowe

Pamiętacie zamieszanie, jakie dwa lata temu wywołały zmiany w cenniku PKO BP? Nowe władze nie mogły przeżyć, że państwowy jakby nie było bank, jak to określano łupi obywateli każąc im płacić więcej za swoje usługi. Prezesi banków musieli tłumaczyć się z tego posłom podczas specjalnie zwołanego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Wówczas afera rozeszła się po kościach, choć trzeba powiedzieć, że od tamtego czasu PKO nie zmieniał w sposób znaczący tabeli opłat i prowizji. Aż do teraz.

Przeczytajcie także: Nowe wieści w sprawie trwałego nośnika

Jego klienci otrzymali już informację o zmianach, jakie zajdą w cenniku banku od 4 sierpnia bieżącego roku. Większość z nich jest niekorzystna dla posiadaczy rachunków i kart. I tak na przykład użytkownicy Kont za Zero zakładanych od 1 października 2014 r. będą za nie płacić nie 6,90 zł, tylko 8 zł miesięcznie. Opłaty da się uniknąć korzystając jednocześnie z wydanej do rachunku karty debetowej. Ta jest bezpłatna, jeśli wykona się nią transakcje bezgotówkowe na min. 300 zł. Jeżeli nie – jest opłata, która także wzrośnie z 6,90 na 8 zł. Ważne, że do transakcji zwalniających z opłaty bank będzie też wliczał wydatki poczynione Blikiem.

Podobne zmiany w zasadach liczenia transakcji zwalniających z opłaty za kartę, a więc ujęcie płatności Blikiem, wprowadzone zostały dla posiadaczy Kont dla Młodych, założonych po 10 stycznia 2014 r. Przy czym teraz prowizja wynosi od 0 przez 1, 2, 3, 4 do 5 zł w zależności od liczby transakcji. Od sierpnia będzie wynosić 0 zł lub 5 zł, jeśli transakcji będzie mniej niż 4. Ponadto PKO podnosi z 20 lub 25 groszy do 30 groszy koszt pojedynczego powiadomienia SMS oraz opłatę za Konto Aurum z 30 na 40 zł.

Przeczytajcie także: Coinfirm ma u mowę z PKO BP

PKO wprowadza też kilka zmian korzystnych dla klientów. Najważniejszą z nich wydaje się jest obniżenie opłaty za korzystanie z karty kredytowej Mastercard Platinum. Obecnie wynosi ona nawet 600 zł. Po zmianach będzie wynosić maksymalnie 250 zł rocznie.

Ale to oczywiście nie wszystkie nowości jakie znajdziecie w nowej tabeli opłat i prowizji PKO. Jest ich naprawdę dużo – ich wykaz liczy ok. 170 stron, ale większość to zmiany porządkowe. Warto podkreślić, że znajdują się tam też zapisy o nowych kartach wielowalutowych. Obecnie mogą z nich korzystać tylko bogatsi klienci banku. Od sierpnia wszystkie karty debetowe wydane w złotych zyskają funkcję wielowalutową, czyli będzie można za ich pomocą płacić także w ciężar rachunków walutowych.

A na koniec ciekawostka. Kilka tygodni temu PKO chwalił się podpisaną z polskim fintechem Coinfirm umową na wdrożenie systemu wysyłki ważnych dokumentów wykorzystującego technologię blockchain. Wygląda jednak na to, że to wdrożenie prędko nie stanie się faktem skoro bank nie mógł poczekać z obecnymi zmianami cennika na jego zakończenie i informacje o nowej tabeli opłat wysłał do klientów na poczciwej płycie CD. Musiało to kosztować co najmniej kilka milionów złotych. Więcej o problemie z trwałym nośnikiem przeczytacie tutaj.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies