Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blockchain dojrzewa – pora na komercyjne wdrożenia nowej technologii

Coraz więcej praktycznych zastosowań łańcucha bloków wskazuje na to, że instytucje finansowe nauczyły się już wykorzystywać go do robienia biznesu

Blockchain to dziś jeden z najgorętszych tematów w branży finansowej. I to nie tylko za sprawą zbudowanych w oparciu o to rozwiązanie kryptowalut, szalejącego kursu bitcoina czy coraz to nowych pomysłów na regulacje inwestycji w cyfrowe pieniądze. Rośnie bowiem liczba tradycyjnych instytucji finansowych takich jak banki, które rozwiązania oparte o blockchain zaczynają wykorzystywać do poprawy swojej oferty czy usprawnienia procesów wewnątrz organizacji. Przykładów takich instytucji jest coraz więcej także w Polsce.

Wydaje się, że pierwszym bankiem znad Wisły, którego klienci w praktyce mogą skorzystać z usługi opartej o blockchain, jest BZ WBK. Kilka dni temu instytucja pochwaliła się, że wraz ze swoją hiszpańską spółką-matką, czyli bankiem Santander, uruchomiła międzynarodowe przelewy walutowe obsługiwane przez aplikację xCurrent. Ta z kolei oparta jest o blockchainową technologię rejestrów rozproszonych opracowaną przez kalifornijską spółkę Ripple. Santander zdecydował się zainwestować w nią w 2015 r.

Przeczytajcie także: BZ WBK wdrożył przelewy Ripple

BZ WBK podał w informacji prasowej, że na razie przelewy od Ripple są dostępne dla klientów indywidualnych i biznesowych, którzy chcieliby wysłać pieniądze do Wielkiej Brytanii. Wkrótce zasięg usługi ma zostać rozszerzony na transakcje z Wielkiej Brytanii do Polski a także z Polski do Hiszpanii. Santander z kolei zadeklarował, że jeszcze przed wakacjami przelewy Ripple trafią do jego klientów z kilku innych krajów. Jakie to będą kraje i jak usługa będzie rozwijana? Odpowiedzi na te i inne pytania padną zapewne podczas wystąpienia przedstawiciela firmy Ripple w trakcie zbliżającego się wydarzenia Impact. W Krakowie gościć będzie Ross D’Arcy, odpowiedzialny za rozwój Ripple w Europie.

Tymczasem lada moment drugim bankiem wykorzystującym komercyjnie blockchain stanie się zapewne PKO BP. Pod koniec marca bank poinformował o podpisaniu umowy ze spółką Coinfirm, która będzie mu pomagać przy wdrożeniu nowego systemu potwierdzania autentyczności wysyłanych do klientów dokumentów takich jak tabele opłat i prowizji czy regulaminy. Coinfirm specjalizuje się w opracowywaniu zastosowań blockchainu, m.in. do rozwiązania problemu tzw. trwałego nośnika.

Przeczytajcie także: PKO ma umowę z Coinfirm na wykorzystanie blockchainu

Chodzi o to, aby ważne dokumenty umowne, takie jak np. wspomniane cenniki, były wysyłane do klientów w sposób uniemożliwiający ich jednostronną zmianę, a jednocześnie by klienci mogli mieć do nich dostęp także po rozwiązaniu umowy z bankiem. Blockchain doskonale się do tego nadaje, a firma Coinfirm wdrożyła już taki trwały nośnik dla spółki Bacca działającej w branży ubezpieczeniowej. Nad podobnymi rozwiązaniami pracują też m.in. KIR, IBM oraz Biuro Informacji Kredytowej wraz ze spółką Billon, które przygotowują tzw. sektorowe rozwiązanie trwałego nośnika.

O tym, jakie zalety ma system wysyłki dokumentów wykorzystujący blockchain, będzie można posłuchać podczas czerwcowego wydarzenia Impact’18. Warto podkreślić, że blockchain ma być jednym z najważniejszych zagadnień poruszanych podczas wystąpień m.in. w ramach ścieżki fintech tego wydarzenia. Oprócz tematów związanych z ostatnimi komercyjnymi wdrożeniami, uczestnicy Impact przedstawią tematykę technologii blockchain z perspektywy unijnej i zaprezentują zagraniczne projekty wykorzystujące łańcuch bloków. Przykładem może być np. niemiecki projekt Bitwala. Więcej na temat uczestników i programu najbliższego Impact znajdziecie na stronie internetowej, dostępnej tutaj. Cashless jest partnerem medialnym wydarzenia.

KATEGORIA
PATRONATY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies