Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bankomaty w IV kw. 2017 r. – wzrost wartości wpłat niemal o jedną trzecią

Przy spadającej liczbie wypłat gotówki szybko na popularności zyskuje inna usługa dostępna w urządzeniach automatycznych, czyli wpłaty

Kilka dni przed Wielkanocą Związek Banków Polskich zaprezentował raport Netbank, w którym powołał się na dane Narodowego Banku Polskiego dotyczące rynku bankomatów. Wynika z nich, że w IV kw. ubiegłego roku po raz pierwszy od kilkunastu lat liczba tych urządzeń w porównaniu z tym samym kwartałem roku poprzedniego zmniejszyła się. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj. Tymczasem na stronie NBP pojawiła się już tabela ze szczegółowymi statystykami na temat bankomatów w ostatnim kwartale 2017 r.

Przeczytajcie także: Euronet przejmie wpłatomaty Credit Agricole

Tabela potwierdza oczywiście spadek liczby maszyn z 23443 w grudniu 2016 r. do 23230 rok później oraz zmniejszenie się liczby wypłat gotówki z 171,9 mln do 167,4 mln przy wzroście ich wartości z poziomu 79,3 mld zł w IV kw. 2016 r. do 83,5 mld zł w 2017 r. Tabela zawiera jednak także niepublikowane przez ZBP dane na temat depozytów gotówki we wpłatomatach. A te są bardzo optymistyczne dla operatorów tych urządzeń.

Jak podaje bank centralny, w IV kw. ubiegłego roku we wpłatomatach i urządzeniach dwufunkcyjnych (banko-wpłatomatach) dokonaliście 12,3 mln transakcji depozytowych o wartości 21,6 mld zł. Pod względem liczby to wzrost w porównaniu z IV kw. 2016 r. o ponad 20 proc., z poziomu 10,2 mln. Natomiast wartość wpłat urosła w tym czasie niemal o 30 proc., z 16,7 mld zł w ostatnim kwartale 2016 r.

Przeczytajcie także: Wpłatomaty w IV kw. 2017 r. Raport Cashless

Tak duży wzrost liczby i wartości wpłat wynika zapewne ze zbiegu wielu okoliczności. Niewątpliwie wpływa na to m.in. redukcja sieci oddziałów bankowych oraz polityka cenowa instytucji, zniechęcająca np. przedsiębiorców do wpłat gotówki z utargów w kasach placówek. Należy zatem spodziewać się wzrostu dostępności wpłatomatów na rynku. Przypomnę, że zgodnie z raportem Cashless na temat wpłatomatów w IV kw. 2017 r. na rynku funkcjonowało ponad 7 tys. urządzeń umożliwiających deponowanie gotówki – o ok. 900 więcej niż w grudniu 2016 r.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies