Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
MEN nie dał się przekonać: kart płatniczych na legitymacjach szkolnych jednak nie będzie

W projekcie rozporządzenia, nad którym pracuje resort edukacji, nie przewiduje się możliwości wydania legitymacji na karcie z mikroprocesorem

Kilka tygodni temu pisałem o rozporządzeniu, nad którym pracuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Chodzi o dokument regulujący m.in. zasady wydawania uczniom podstawówek i szkół średnich legitymacji szkolnych. MEN założył w swoim projekcie, że legitymacje te będą miały z reguły formę papierową. Postać elektroniczną dopuszcza się, ale pod warunkiem, że będzie to karta plastikowa z przestarzałą technologią znaną np. z kart miejskich. Ministerialny projekt nie zezwala na wydawanie legitymacji z mikroprocesorem, co otworzyłoby drogę do możliwości umieszczenia na nich wielu ciekawych funkcji, np. płatniczej.

Przeczytajcie także: Paperless i cashless tak, ale nie w edukacji

Jak możecie sprawdzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji, w ramach publicznych konsultacji projektu wiele instytucji, w tym Związek Banków Polskich oraz Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, wskazywało na konieczność zmiany projektu tak, by legitymacje szkolne z mikroprocesorem mogły być wydawane. Podkreślono jednocześnie, że możliwość umieszczenia na nich dodatkowych funkcji takich jak usługi płatnicze powinna być jedynie opcją. To oznaczałoby, że tylko wybrani i zdecydowani na to rodzice albo szkoły mogłyby się na rozszerzenie funkcjonalności legitymacji zdecydować. Niestety, wygląda na to, że nie będą mogły.

Resort edukacji oficjalnie nie ustosunkował się jeszcze do nadesłanych w trakcie konsultacji uwag. Jak dowiaduję się jednak nieoficjalnie, władze ministerstwa zdecydowały już, że przygotowany przez nie projekt rozporządzenia nie zmieni się w części dotyczącej elektronicznej postaci legitymacji. To by oznaczało, że mikroprocesorów na nich nie będzie można instalować. Poprosiłem biuro prasowe MEN o komentarz w tej sprawie w tym o odpowiedź na pytanie, jakimi argumentami się kieruje nie godząc się na wydawanie nowoczesnych legitymacji szkolnych. Gdy tylko otrzymam komentarz, zaktualizuję ten bądź napiszę kolejny tekst.

Przeczytajcie także: Już możecie zainstalować aplikację mObywatel

Warto w tym miejscu wspomnieć, że mikroprocesory od dłuższego czasu mogą znajdować się już w legitymacjach wydawanych przez szkoły wyższe, a wielu studentów korzysta z plastików łączących w sobie legitymacje studenckie z kartami płatniczymi. Możliwość zastosowania podobnego rozwiązania u dzieci szkolnych mogłoby pomóc w edukacji finansowej najmłodszych, którzy mogliby uczyć się korzystania z nowoczesnych instrumentów płatniczych. Stanowisko resortu edukacji może więc zaskakiwać zwłaszcza, gdy pamięta się o realizowanym przez rząd programie "Od papierowej do cyfrowej Polski". Jednym z jego podstawowych elementów są działania na rzecz zmniejszenia udziału gotówki w gospodarce, w czym funkcje płatnicze na legitymacjach szkolnych mogłyby pomóc. Wygląda jednak na to, że ze względu na konserwatywne stanowisko MEN, nie będą mogły.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies