Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W środę Wszystkich Świętych. Zaplanujcie przelewy i sprawdźcie, do której zlecić transakcję, aby została zrealizowana jeszcze jutro

Jeżeli nadacie przelew po tzw. godzinie granicznej, na rachunku odbiorcy pieniądze znajdą się dopiero w czwartek rano

KIR przypomina dziś w komunikacie prasowym, że najbliższa środa jest dniem wolnym od pracy, a to oznacza, że tego dnia nie odbywają się sesje systemu przelewów międzybankowych Elixir. Jeżeli zatem macie do zrealizowania jakąś płatność, która na rachunku odbiorcy powinna się znaleźć najpóźniej w środę, powinniście przelew zlecić we wtorek. I najlepiej nie czekać z tym do popołudnia. Dlaczego?

Przeczytajcie także: Oto banki, które pożyczają pieniądze przez smartfony

Ostatnia sesja rozliczeniowa systemu Elixir odbywa się o godz. 16.00. Problem w tym, że systemy banków potrzebują nieco czasu na przygotowanie przelewów zleconych przez klientów do wysyłki. Dlatego banki określają tzw. godziny graniczne, do których transakcja powinna zostać zlecona, aby mogła wyjść z banku sesją o godz. 16. Poniżej tabelka z informacjami o godzinach granicznych w największych bankach na polskim rynku.

Jak widzicie, godziny graniczne różnią się dość znacznie w poszczególnych instytucjach. W tabelce umieściłem także godziny księgowania przelewów nadanych po godzinie granicznej w bankach odbiorców. Jeżeli zlecicie transakcje po godzinie granicznej we wtorek, to zostaną one zrealizowane dopiero w czwartek rano.

Przeczytajcie także: Jak płacić w internecie aby nie dać się okraść

Na szczęście jeśli jutro spóźnicie się z przelewem realizowanym przez system Elixir, wciąż będziecie mieli szansę na to, aby pieniądze znalazły się na koncie odbiorcy w terminie. Wystarczy, że zlecicie przelew za pośrednictwem systemu Express Elixir, który działa 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Z małymi wyjątkami, które znajdziecie tutaj. Część banków umożliwia też wykonywanie szybkich przelewów konkurencyjnym dla Express Eliksira systemem Blue Cash.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies